FAİLİ BELLİ: ROBOSKİ KATLİAMI (FOTOĞRAF SERGİSİ)

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere (Qılaban) bölgesindeki Roboskî köyünden 19’u çocuk toplam 34 Kürt sivil insanın, TC TSK savaş uçaklarının bombardımanı sonucu paramparça olduğu katliamın birinci yıldönümünde, 28 Aralık 2012’de kayıpları 9 merkezde açılacak fotoğraf sergileriyle anılıyor.

roboski-fotograf-sergisi

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere (Qılaban) bölgesindeki Roboskî köyünden 19’u çocuk toplam 34 Kürt sivil insanın, TC TSKsavaş uçaklarının bombardımanı sonucu paramparça olduğu katliamın birinci yıldönümünde, 28 Aralık 2012’de kayıpları 9 merkezde açılacak fotoğraf sergileriyle anılıyor.

Fotoğraf  Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Nar Photos ve Van Fotoğrafçılar Kulübü’nün ortak çalışması olan “Faili Belli Roboskî Katliamı” Fotoğraf Sergisi 28 Aralık 2012 günü eş zamanlı olarak 9 ilde izleyicilerle buluşuyor.

Roboskî’de katliam emrini verenlerden ‘adalet’ beklemek gibi bir naiflik içinde olmadığımızı ama bir gün mutlaka tarih ve toplum önünde ‘evet, katil biziz’ demek zorunda bırakılarak katliamın faillerinden hesap sorulacağı umuduyla objektiflerimizi Roboskî’ye çevirdik.

Roboskî, Viranşehir, Kızıltepe, Van, Diyarbakır, Mersin, Ankara, İzmir ve İstanbul’daki eş zamanlı sergilerde,  fotoğrafçıların gözlerinden bir kez daha Roboskî Katliamı’nı hatırlatıyoruz.

‘Hakikatle ve haysiyetle Türk devletinin yakın tarihi arasına örülmüş en kanlı ve en acımasız duvar Roboskî duvarıdır. Bu duvarın ötesinden gelen sesi duymaya hiçbir muktedir, tarihten ve acılardan nasibini almamış hiçbir kayıp ruh vakıf olamayacaktır’ (Sırrı Süreyya Önder)

16 fotoğrafçıdan 42 fotoğrafın sergileneceği FAİLİ BELLİ: ROBOSKİ KATLİAMI sergisinin sergi metni Sırrı Süreyya Önder tarafından kaleme alındı. Sergide Ali Haydar Doğan, Ali Saltan, Arzu Demir, Bülent Kılıç, Caner Özkan, Dicle Haber Ajansı (DİHA),  Emin Bal, Faruk Ayyıldız,  Jivan Güner,  Mehmet Aslan Alma, Nurcan Aktay, Selim Yıldız, Serkan Ocak, Sinan Targay, Şiyar ve Veli Encü’nün fotoğrafları yer alıyor. 

Not: İHD İstanbul Şubenin desteği ile karşı sanat galeri’de 28 Aralık günü saat 19.00- 21.00 arası gezebilirsiniz.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler