Topluca işten çıkarılan 54 TEPE HOME işçisi isyanda

 TEPE HOME’de işten çıkarılan işçiler taşerona karşı mücadele başlattı Tepe Home mobilyacılık şirketinde, taşeron sistemi uygulaması nedeniyle yılbaşı itibariyle 54 işçi işten çıkarıldı. DİSK Nakliyat-İş sendikasına üye olarak sendikalaşma sürecinde önemli ilerlemeler kaydeden İşçiler, gasp edilen çalışma haklarını tekrar elde ederek işlerine geri dönmek ve taşeron sistemine son vermek amacıyla mücadele başlattı. Tepe Home mobilyacılıkta […]

 TEPE HOME’de işten çıkarılan işçiler taşerona karşı mücadele başlattı

Tepe Home mobilyacılık şirketinde, taşeron sistemi uygulaması nedeniyle yılbaşı itibariyle 54 işçi işten çıkarıldı.

DİSK Nakliyat-İş sendikasına üye olarak sendikalaşma sürecinde önemli ilerlemeler kaydeden İşçiler, gasp edilen çalışma haklarını tekrar elde ederek işlerine geri dönmek ve taşeron sistemine son vermek amacıyla mücadele başlattı.

Tepe Home mobilyacılıkta ne oldu?

Reklamlardan bildiğimiz ve lüks mağaza zincirleriyle tanınan Tepe Home mobilyacılık, maliyet düşürme amacıyla bir kısım işlerini daha ucuza yaptırmak için alt işverene yani taşeron şirkete bir kısım işlerini devretti.

Böylelikle Dünya’da ve ülkemizde giderek yaygınlaşan taşeron sistemi,Tepe Home mobilyacılık ve dekorasyon şirketinde uygulamaya konuldu.

Büyük ölçekli şirketlerde uygulanan taşeron sisteminin kısaca anımsatalım. Üretim süreçleri parçalanarak ve her bir alt üretim sürecinin değişik taşeron şirketlere yaptırılması taşeron sisteminin temel yöntemidir. Bu yöntemle sabit yatırımlardan, zaman ve işçilikten tasarruf edilerek, maliyetlerin kısılması ve kar marjlarının artırılması esas alınmaktadır.

Holding patronlarının taşeron sistem tercihi, işçileri işsiz bıraktı

Tepe Home şirketi de, mobilya montaj işçiliği, taşımacılık ve depolama gibi iş yüklerinden sıyrılarak, bu işleri taşeron aracılığıyla çok ucuz maliyetlerle üretmenin hesabını yapmış ve bunu uygulamaya koymuştur

Tepe Home patronları bu amaçla 2015 ilk günlerinde yıllardır emeklerini sömürdüğü 54 işçinin işine son vererek taşeron uygulamasını başlattı. Mobilyacılık alanındaki depolama, kargo ve montaj işlerini Mobil Jet isimli taşeron şirkete bıraktı.

İşten çıkardığı işçilerin birkaç yıllık fazla mesai ücretlerine de el koymayı ihmal etmeyen Tepe Home işvereni, kıdem tazminatı alacaklarını ise mecburen ödedi.

Tepe Home’deki işlerini kaybeden işçiler, DİSK Nakliyat-İş sendikasında kısa süre önce örgütlenmiş ve sendikal yetki prosedürünü başlatmışlardı. Bakanlıktan yetki gelmesi bekleniyordu.

Bilkent Holding’e bağlı Tepe Home Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri Tic. A.Ş.deki işlerini kaybeden işçiler, iki amaçla mücadele başlatmış bulunuyor. Birincisi, şirketin çalışma haklarını yok sayan ve işsiz kalmalarını sağlayan kararını geri çektirerek işlerine geri dönmek ve diğeri de taşeron uygulamasına son verilmesini sağlamak…

Nakliyat-İş sendikası ve işsiz bırakılan işçiler, gerçekleştirdikleri toplantılarda bu yönde aldıkları kararla mücadeleyi başlatmış bulunuyor. İşe geri dönüş amacıyla hukuka/yargıya da giden işçiler ve sendika, ilk eylemlerini İstanbul-Beylikdüzü’ndeki şirket deposu önünde basın açıklamasıyla gerçekleştirdi.

Eyleme Zet Farma direnişçi işçileri de katılarak destek verdi.

İşçiler burada kararlı bir biçimde taşerona son verilinceye ve işlerine geri dönünceye kadar mücadele içinde olacaklarını açıkladılar. İstanbul-Mecidiyeköy Cevahir alışveriş merkezi önünde basın açıklaması eylemi yapacaklarını duyurarak emek kamuoyundan da destek istediler.

23.01.2014 günü Cevahir önünde eylem gerçekleştirildi.

 İşçilerTepe Home mobilya mağazalarında eylem yapmaya başladı

Çeşitli emek dostu siyasi kurum ve sendikaların temsilcilerinin katılarak destek verdiği eylemde işten atılan Tepe Home mobilyacılık işçileri, attıkları sloganlarla kendilerini işsiz bırakan TEPE HOME patronlarına yönelik öfkelerini dile getirdiler.

DİSK Nakliyat-İş sendikası genel başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve DİSK genel başkanı Kani Beko, yaptıkları konuşmalarda taşeron sistemini eleştirdiler. Sendika başkanları, işçilerin geri alınması için mücadeleyi yükselteceklerini belirttiler. Tepe Home mağazaları bundan sonra talepler karşılanıncaya kadar eylem alanı olarak da ilan edildi.

Bundan sonra işçiler ve destek veren emek dostları hep birlikte Cevahir Alışveriş merkezinde bulunan Tepe Home mağazasına girerek işgal havasında eylem yaptılar.

İşten atılan İşçiler, Nakliyat -İş sendikası genel merkez yöneticileri, sendikanın Gebze ve İstanbul şube temsilcileri, sendikanın örgütlü olduğu TüvTürk ve Topkapı Ambarlar işçileri ve temsilcileri, Zet Farma direnişçisi işçiler, Sine-sen genel başkanı, Lastik-İş sendikası yöneticileri, Bank-Sen genel başkanı, Bedaş işçileri ve Enerji-Sen sendika başkanı, HKP, SDP ve Mücadele Birliği temsilcileri de mağaza içindeki protesto eylemine katıldılar.

Yurttaşların ilgiyle izledikleri ve alkışlarla destekledikleri işçi eylemi kararlılık ve coşkuyla sürdürüldü.

Mağazada dolaşarak göstermelik alışverişle kasaları kilitleyen eylemciler işten çıkarılan işçilerin geri dönmesi ve taşeron sisteminin kaldırılmasını dile getiren sloganlarla eyleme Cevahir AVM önünde bir süre devam daha ettirdi.

Emek.org.tr olarak biz de, Tepe Home işçilerinin haklı ve onurlu Mücadelesini destekliyoruz. 23.01.2015

Emek.org.tr

2015-01-23 14.11.30

2015-01-23 14.34.49

2015-01-23 14.43.01

2015-01-23 14.43.40

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar