SAVAŞA VE PATRİOTLARA HAYIR DİYENLER SOKAĞA ÇIKTI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde ‘Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır’ diyen binlerce kişi Kadıköy’de buluştu. Türkiye genelinde 22 ilde miting düzenleyen emek ve meslek örgütleri emperyalizme karşı mücadele çağrısı yaptı.

patriota-hayir

 

 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde ‘Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır’ diyen binlerce kişi Kadıköy’de buluştu. Türkiye genelinde 22 ilde miting düzenleyen emek ve meslek örgütleri emperyalizme karşı mücadele çağrısı yaptı.

Kadıköy Et Balık Kurumu önünde bir araya gelen binlerce kişi hep bir ağızdan ‘Patriotlara ve NATO’ya geçit vermeyeceğiz’ dedi. Emek ve meslek örgütlerinin çağrısına HDK, TKP, ÖDP, CHP, BDSP, HALKEVLERİ, Teknopark işçileri ve PSAKD da katılarak destek verdi. ‘Katil ABD ortadoğudan defol’, ‘AKP savaş halklar barış istiyor’, ‘Katil ABD işbirlikçi AKP’, ‘Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak’, ‘Kahrolsun ABD emperyalizmi’, ‘Biji biratiya gelan’ sloganları atan binlerce kişi Kadıköy İskele Meydanı’na kadar yürüdü.

Bileşenler adına açıklamayı yapan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut, yıllardır bu ülkede tahakküm kurmaya çalışan emperyalizme karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı ve tarihten direniş örnekleri verdi: ‘Bugün emperyalistlere, işbirlikçilerine köle olmayacağımızı haykırmaya geldik. Bugün üsleriyle, savaş uçaklarıyla, ölüm füzeleriyle gelenlere bir kez daha emperyalizme geçit yok demeye geldik. 6. Filo’yu denize dökenlerin, Commer’in arabasını ateşe verenlerin anti emperyalist kavgası devam ediyor demeye geldik.’

Emperyalizmin istekleri güdümünde şekillendirilen Türkiye’nin bugün komşu ülkelerle savaş eşiğine geldiğini belirten Turgut, ”NATO’yu gün gelecek bu topraklardan atacağız’ dedi.
Suriye üzerinde oynanan emperyalist savaş oyunlarına dikkat çeken Turgut, ‘Suriye’de baskıcı ve otoriter düzene karşı Suriye halklarını yanın olduğu’ ifadelerinin aldatmaca olduğunu söyledi ve ekledi: ‘Bu yalanların arkasındaki gerçek ise ABD’nin emperylasit politikalarının son halkası Suriye’de yaşanan yıkımdır. Bu yıkım Suriye halklarının kendi özgür iradeleri ve öz güçleri ile yürütecekleri demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine yönelik bir müdahaledir.’

Miting emperyalizme ve NATO’ya teslim olunmayacağının altı çizilerek son buldu.

ANKARA:

patriota-hayir-1

ÇANAKKALE:

patriota-hayir-2

 

SİVAS:

patriota-hayir-3

Foto: Sendika.Org

İlgini çekebilecek diğer içerikler