Samsun’da Makro Market işçileri tazminat hakları için eylemlerini sürdürüyor

Samsun’da Taze firmasına devredilen Makro Market şubelerinin kapanması ile iki yüze yakın işçi işsiz kaldı ve tazminat hakları ödenmedi. İşçileri tazminat hakları için, yürüyüş ve oturma eylemi yapıyor. Makro AVM önünde basın açıklaması yapan işçiler haklarını alana kadar eylemlerini sürdürecekleri belirtti. Tez-Koop İş sendikası üyesi olan işçiler, sendika yönetimi ve aileleriyle birlikte eylem gerçekleştirdi. “Örgütsüz […]

Samsun’da Taze firmasına devredilen Makro Market şubelerinin kapanması ile iki yüze yakın işçi işsiz kaldı ve tazminat hakları ödenmedi. İşçileri tazminat hakları için, yürüyüş ve oturma eylemi yapıyor.

Makro AVM önünde basın açıklaması yapan işçiler haklarını alana kadar eylemlerini sürdürecekleri belirtti.

Tez-Koop İş sendikası üyesi olan işçiler, sendika yönetimi ve aileleriyle birlikte eylem gerçekleştirdi.

“Örgütsüz işçilere sesleniyoruz, birlik olun”

İşçiler adına açıklamayı Samsun Tez-Koop-İş Başkanı Tarık Sayın yaptı. Açıklamasında işçilerin haklarını alıncaya kadar Makro mağazaları önlerinde ve alanlarda eylemlerin süreceğini belirtti.  Sendika org haberine göre açıklamada şunlar belirtildi:

“Bizler Çarşamba günü bir Gazi Mahallesi’nde basın açıklaması yapmıştık ve eylemlerimizin devam edeceğini söylemiştik. Şimdi burada otogar Makro önündeyiz. Ve eylemlerimiz devam edecektir. Burada Makro işçisi 18-20 yıl çalışmış arkadaşlarımız, gençlik yıllarını vermiş oldukları Makro’da bir entrika ile işten atılmışlardır. Bizler bu işten atılmalara bir son verilmesini istiyoruz. Bu anlamda elimizden gelen ne varsa bunu yapacağız.

Örgütsüz bir iş yerinin ne halde olduğunu herhalde burada görüyoruz. Bu yüzden sendikalar olarak Samsun’da çalışan örgütsüz işçi arkadaşlarımıza da sesleniyoruz. Bir an önce bulunduğunuz iş yerlerinde örgütlenin, birlik olun. Bu birlikteliğimizi hiçbir güç yıkamayacaktır.

Türkiye’nin neresinde olursa olsun herhangi bir haksızlık karşısında, işveren karşısında Tez-Koop-İş olarak her zaman bizleri görecekler.

Makro ve Taze firmalarına bu güne kadar nasıl seslendiysek bundan sonra da diğer mağazalarda sesleneceğiz. Bu eylemler devam edecek. Biz burada Makro ve Taze’ye tekrar sesleniyoruz. İşçi arkadaşlarımızın kıdem tazminatı ve diğer haklarının bir an önce verilmesini talep ediyoruz.”

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler