Polis hukuksuzluğu anlatmak isteyen işçilere saldırdı

  Polis kimi ne için koruyor? Polis amirinin işçilere yönelik ‘Çevik süpürün” sözü ve saldırı emrine büyük tepki oluştu. Çorlu ve Çerkezköy’de fabrikalarda süren grevlere yönelik patronların grev kırıcılığı devam ediyor. Hukuk işlemiyor. İşçiler patronların grevdeki işyerinde kaçak işçi çalıştırarak grevi kırmaya çalıştığını ve bu hukuksuzluğa valiliğin müdahale etmesini istiyor. Ancak bu  hukuksuzluğu valiyle görüşmek […]

 

Polis kimi ne için koruyor? Polis amirinin işçilere yönelik ‘Çevik süpürün” sözü ve saldırı emrine büyük tepki oluştu.

Çorlu ve Çerkezköy’de fabrikalarda süren grevlere yönelik patronların grev kırıcılığı devam ediyor. Hukuk işlemiyor.

İşçiler patronların grevdeki işyerinde kaçak işçi çalıştırarak grevi kırmaya çalıştığını ve bu hukuksuzluğa valiliğin müdahale etmesini istiyor. Ancak bu  hukuksuzluğu valiyle görüşmek isteyen işçilere polis saldırdı.

Polis amirinin ve çevik kuvvet saldırısı, televizyon ekranlarında ve SM da teşhir oldu ve emek kamuoyundan tepki topladı. İşçiler patronun hukuksuzluğuna müdahale etmeyen ama işçileri engelleyen polisi “polis zenginden mi, fakirden mi yana ” sorusuyla teşhir etti.

Tekirdağ’da günlerdir grevde olan Çerkezköy-Adkotürk işçileri ve Çorlu-Belkarper işçileri, taşeron firmalar aracılığıyla işçi çalıştıran işverenlerin hukuksuzluğunun önlenmesi amacıyla valiyle görüşmek için Tekirdağ valiliğine gittiler. Vali il görüşme beklenirken, polis temsilciler dışında tüm işçilerin alanı terketmesini istedi. İşçiler görüşmeyi ve sonucunu valilik önünde bekleyeceklerini bildirmesi üzerine, polis işçilere saldırdı. Darp edilen ve sürüklenerek göz altına alınan işçiler oldu. Gözaltına alınanlar arasında sendika temsilcileri dahil en az 58 işçi bulunuyor.

Valilik önünde dertlerini anlatmaya çalışırken polis şefinin “Çevik, süpürün!” diye talimat vererek kendilerini merdivenlerden iterek gözaltına aldırtmasına da tepki gösterdi. Sendikacı Suat Karlıkaya “işçisini dinlemek yerine süpürten vali tabi ki istifa etmek zorunda. Pislik süpürülür, biz tertemiz insanlarız, süpüreceğiniz insanlar başka yerde, koltuklarında oturuyor gidin onları süpürün. Haklı davamızdan vazgeçmiyoruz” dedi.

İşçiler saldırı karşısında direnişlerinde ve haklı mücadelelerinde kararlılıkla devam edeceklerini, işveren ve valiliğin hukuksuzluklarını anlatmaya devam edeceklerini açıkladıkları bildiriliyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar