Mısır’da kanlı gün: 51 kişi hayatını kaybetti

Mısır’da Arap-İsrail Savaşı’nın 40. yılında Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi yanlıları ile darbe destekçileri ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı. Silahlarında kullanıldığı çatışmalarda 51 kişi hayatını kaybetti, 268 kişi yaralandı. Mısır’da 1973 Arap-İsrail Savaşı’nın 40. yıl dönümünde General Sisi’nin çağrısıyla yapılan zafer kutlamalarına bine yakın darbe yanlısı katıldı. Haftalardır katliamlara ve 14 Ağustos 2013’de Müslüman Kardeşler’e […]

Mısır’da Arap-İsrail Savaşı’nın 40. yılında Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi yanlıları ile darbe destekçileri ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı. Silahlarında kullanıldığı çatışmalarda 51 kişi hayatını kaybetti, 268 kişi yaralandı.

Mısır’da 1973 Arap-İsrail Savaşı’nın 40. yıl dönümünde General Sisi’nin çağrısıyla yapılan zafer kutlamalarına bine yakın darbe yanlısı katıldı.

Haftalardır katliamlara ve 14 Ağustos 2013’de Müslüman Kardeşler’e getirilen faaliyet yasağına karşı eyleme çağrı yapan İhvan yanlıları ise öğle namazının ardından eyleme başladı. Kahire’de Dokki, Gize, Mosadak, Kerdasa, Garden City ve Ramses caddelerinde bir araya gelen İhvan yanlıları Tahrir Meydanı’na yürümek istemesi üzerine İhvan yanlılarına müdahale edildi. Bu sırada Ramses Caddesi’nde silahlı saldırı iddiasının ardından çatışmalar şiddetlendi.

Darbe yanlıları ile karşıtları arasında sık sık silahlı çatışmalar yaşanırken, Bakanlığın açıkladığına göre 423 kişi gözaltına alındı.

Mısır’da darbenin ardından olağanüstü hal devam ediyor.

İlgini çekebilecek diğer içerikler