İzmir’de gözaltı ve tutuklama terörü protesto edildi

Gezi Parkı Direnişi sonrası yaşanan gözaltı ve tutuklama terörünü protesto etmek için binlerce İzmirli Gündoğdu Meydanı’ndan, Basmane Meydanı’nda yer alan AKP Konak İlçe binasına yürüyüş düzenledi. Parklar Bizim İzmir’in çağrısıyla bir araya gelen eylemciler, saat 20:00’da Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelerek, Alsancak iskele, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve İkinci kordon üzerinden Basmaneye ulaştı. Eylemcilerin önü Basmane […]

Gezi Parkı Direnişi sonrası yaşanan gözaltı ve tutuklama terörünü protesto etmek için binlerce İzmirli Gündoğdu Meydanı’ndan, Basmane Meydanı’nda yer alan AKP Konak İlçe binasına yürüyüş düzenledi.

Parklar Bizim İzmir’in çağrısıyla bir araya gelen eylemciler, saat 20:00’da Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelerek, Alsancak iskele, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve İkinci kordon üzerinden Basmaneye ulaştı. Eylemcilerin önü Basmane Meydan girişinde TOMA ve akreplerle kesildi. Emniyet ile yapılan görüşmeler sonucunda yol açılarak Basmane Meydanı’nda yer alan AKP Konak İlçe binasın önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasında “AKP iktidarının her gün, her yerde halkını aşağılayan, tehdit eden, yaşam hakkına tecavüz eden, polis şiddetini cesaretlendiren yönetim anlayışı, direniş süresince artarak sürdü. İktidarın yalanlarına, direnişi bölme-parçalama manevralarına medya da katıldı ve direnişin zayıflaması için canlarını dişlerine taktılar. Fakat tüm bu baskı ve zorbalık direnişin her gün biraz daha büyümesine, kalabalıklaşmasına, temellerinin sağlamlaşmasına engel olamadı. Halk, AKP faşizmine karşı, daha demokratik, özgürlükçü adil bir ülkede yaşamak istediğini 25 gün boyunca haykırmaktan vazgeçmedi.”

“…öğrenciler, işçiler, işsizler, öğretmenler, doktorlar, avukatlar, esnaflar, mühendisler, bu direniş süresince ürettiğimiz değerlerle bir halk olduğumuzun tekrar farkına vardık. Direniş halkın ancak birlikte olduğunda kazanabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Saygı, dayanışma, kardeşlik direniş içinde yeşerdi. Şimdi bu beraberlikten aldığımız güçle bir kez daha tekrarlıyoruz:
– Doğayı katleden, kâra dayalı rant politikalarından vazgeçilmelidir.
– Haksız tutuklamalara son verilmeli gözaltılar son bulmalı, arkadaşlarımız serbets bırakılmalıdır.
– Halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan; binlerce, insanın yaralanmasına , dört yurttaşımızıın ölmesine neden olan sorumluların, vali ve emniyet müdürleri başta olmak üzere tüm sorumlular görevden alınmalıdır.
– Türkiye’deki tüm meydanlarda , kamusal alanlarda,toplantı,gösteri, eylem ve yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmeli;ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalıdır” dendi.

Basın açıklamasınından ardından beş dakikalık bir oturma eylemi yapan kitle, sloganlar eşliğinde tekrar Gündoğdu Meydanı’na döndü. Yürüyüş sırasında “Her yer Taksim, her yer direniş” ,” Ethem’in katili, AKP polisi”, “Gözaltılar, tutuklamalar,baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlar atıldı. Özellikle Ethem’i vuran polisin serbest bırakılmasına tepki büyüktü.

Emek.org.tr

İzmir'de gözaltı ve tutuklama terörü protesto edildi
Binlerce İzmirli 5 dakikalık bir oturma eylemi yaptı
İzmir'de gözaltı ve tutuklama terörü protesto edildi
Polis ile yapılan görüşmelerin ardından yol açıldı.

İzmir'de gözaltı ve tutuklama terörü protesto edildi

İlgini çekebilecek diğer içerikler