Mısır İçişleri Bakanı: ‘Gösterileri bitirmek için kapsamlı operasyon başlatacağız’

Mısır, darbenin ardından kaynamaya devam ediyor. Cuma günü Mursi karşıtlarının ve taraftarlarının yaptığı kitlesel gösterilerde çıkan çatışmalarda yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Mısır İçişleri Bakanı General Muhammed İbrahim bir açıklama yaparak ‘Gösterileri bitirmek için kapsamlı operasyon başlatacağız’ dedi. Mursi karşıtları Tahrir Meydanı’nda, Mursi taraftarları ise Adebbiye Meydanı’nda gösteriler düzenliyor. Önceki gün Mısır’da çıkan çatışmalarda yüzlerce […]

Mısır, darbenin ardından kaynamaya devam ediyor. Cuma günü Mursi karşıtlarının ve taraftarlarının yaptığı kitlesel gösterilerde çıkan çatışmalarda yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Mısır İçişleri Bakanı General Muhammed İbrahim bir açıklama yaparak ‘Gösterileri bitirmek için kapsamlı operasyon başlatacağız’ dedi.

Mursi karşıtları Tahrir Meydanı’nda, Mursi taraftarları ise Adebbiye Meydanı’nda gösteriler düzenliyor. Önceki gün Mısır’da çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş, ordunun ise gerçek mermi kullandığı iddia edilmişti.

İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, ölümlerden Müslüman Kardeşler liderlerini sorumlu tutarak, Müslüman Kardeşler liderlerinden Safvet Hicazi’nin Adeviye’deki göstericileri 6 Ekim Köprüsüne doğru gitmeleri için kışkırttığını belirtti. Köprüyü işgal etmeye çalışan grubun lastikler yakarak trafiği engellemeye çalıştıklarını ve köprüden geçmekte olan vatandaşlara saldırdıklarını söyledi.

Mursi taraftarları meydan okudu

Muhammed Mursi taraftarları ise, 3 Temmuz’da ordu tarafından devrilen Mursi’nin göreve iade edilene kadar meydanı terk etmeyeceklerini açıkladı. Müslüman Kardeşler sözcüsü Cihad el Haddad, BBC’ye yaptığı açıklamasında “Haftalar, aylar hatta bir yıldan fazla sürse bile buradan ayrılmayacağız” dedi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler