Yeditepe Üniversitesi’nde asistanlardan eylem

Yeditepe Üniversitesi’nde işten çıkarılan üç asistan için dün eylem vardı. Yeditepe Üniversitesinden asistanlar, öğrenciler ve öğretmenler yaşanan hak ihlallerine ve işten çıkarmalara karşı bir araya geldi. Eylem sırasında ‘Akademik köleliğe son’, ‘Asistan kıyımına son’, ‘Araştırma görevlilerinin güvencesiz çalıştırılmasına hayır’ dövizleri taşınarak, ‘Asistanlar yürüyor, dayanışma sürüyor’, ‘Mevsimlik asistan olmayacağız’, ‘Kıyıma karşı dayanışma var’ sloganları atıldı. ‘Vakıf […]

Yeditepe Üniversitesi’nde işten çıkarılan üç asistan için dün eylem vardı. Yeditepe Üniversitesinden asistanlar, öğrenciler ve öğretmenler yaşanan hak ihlallerine ve işten çıkarmalara karşı bir araya geldi.

Eylem sırasında ‘Akademik köleliğe son’, ‘Asistan kıyımına son’, ‘Araştırma görevlilerinin güvencesiz çalıştırılmasına hayır’ dövizleri taşınarak, ‘Asistanlar yürüyor, dayanışma sürüyor’, ‘Mevsimlik asistan olmayacağız’, ‘Kıyıma karşı dayanışma var’ sloganları atıldı.

‘Vakıf üniversiteleri şirket, çalışanları da köle değildir’ pankartının taşındığı eyleme Eğitim-Sen 4 ve 6 nolu şube, İTÜ asistan dayanışması, KOÇ ve Özyeğin üniversitesinden asistanlar, Eğitim-İş ve Yeditepe Forumu ‘Hocama Dokunma’ pankartıyla destek verdi. Rektörlük içerisine basın açıklaması yapılmak için girildiği sırada  üniversitenin güvenlik görevlileri diğer üniversitelerden gelenleri kimlik kartı olmaması nedeniyle içeriye almadı. İçeriye alınmayanlar ise kapıdan sloganlar atarak destek verdi.

Yapılan basın açıklamasıyla özlük hakların gasp edilmesine karşı asistanların ünvanlarının resmi ve tanırır olması, güvencesiz/sigortasız çalıştırmaya son verilmesi ve gerekçe gösterilmeden işlerine son verilen asistanların derhal işe alınması talep edildi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler