İzmir Kadın Platformu: ‘Tecavüzcü polisler yargılansın’

İzmir Kadın Platformu, kadınların gözaltında yaşadığı cinsel saldırılara dair bir basın açıklaması yaptı. Saat 19:00’da Alsancak Vapur İskelesinden, Pasaporta kadar yürüyen kitle yol boyunca, ‘Jin jiyan azadi’ , ‘Gelsin baba, gelsin koca,gelsin devlet, inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük ‘, ‘Bağır bağır herkes duysun polis şiddeti son bulsun’ sloganları attı. Yürüyüşün ardından Kantar Karakolu önünde […]

İzmir Kadın Platformu, kadınların gözaltında yaşadığı cinsel saldırılara dair bir basın açıklaması yaptı.

Saat 19:00’da Alsancak Vapur İskelesinden, Pasaporta kadar yürüyen kitle yol boyunca, ‘Jin jiyan azadi’ , ‘Gelsin baba, gelsin koca,gelsin devlet, inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük ‘, ‘Bağır bağır herkes duysun polis şiddeti son bulsun’ sloganları attı. Yürüyüşün ardından Kantar Karakolu önünde basın açıklamasını okundu.

12 Eylül sürecinde yaygınlaşarak artan cinsel saldırıların artık günümüzde sıradanlaştığını ve sorumluların ceza alması gerekirken ödüllendirdiğini belirten Kadınlar, cinsel saldırıları devletin sistematik bir işkence biçimine çevirdiğini vurguladı.

İzmir Kadın Platformu adına konuşan Jülide Aslan, Türkiye’nin farklı illerinden örnekler vererek  cinsel tacizin ve tecavüzün kamuda meşru görüldüğünü belirtip;  ‘ Gözaltında cinsel taciz iyice ayyuka çıkmıştır, 12 Eylül’ün işkencehanelerinde tüm kadınlara, ülkemizde yaşanan 30 yıllık savaşta devletin kolluk güçleri tarafından Kürt kadınlarına uygulanan cinsel taciz ve tecavüz, fiziksel şiddet dışında ayrıca biz kadınlara bir işkence aracı olarak kullanılmaktadır” dedi.

Sözlerine kürtaj yasası ve bu yasanın kadınlar üzerindeki  yıpratıcı etkisini açıklayarak devam eden  Aslan, kadınlara gözaltında uygulanan polis şiddetinin,polis tacizinin ve her türlü cinsel saldırının derhal son bulmasını söyleyip açıklamasını sonlandırdı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler