THY Greviyle Dayanışma Komitesi yürüyüşe çağırıyor

THY Greviyle Dayanışma Komitesi, 481 gündür direnişi, 131 gündür ise grevi sürdüren THY işçileriyle dayanışma yürüyüşüne çağırıyor. THY Greviyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısı şöyle: Basına ve Kamuoyuna Hava-iş Sendikası’na üye THY A.O ve Teknik A.Ş işçilerinin bir buçuk yıldır kararlılıkla sürdürdüğü direniş ve mücadeleyle dayanışmayı büyütmek için çağrımızdır. 29 Mayıs 2012 günü işlerine son verilen 305 […]

THY Greviyle Dayanışma Komitesi, 481 gündür direnişi, 131 gündür ise grevi sürdüren THY işçileriyle dayanışma yürüyüşüne çağırıyor.

THY Greviyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısı şöyle:

Basına ve Kamuoyuna

Hava-iş Sendikası’na üye THY A.O ve Teknik A.Ş işçilerinin bir buçuk yıldır kararlılıkla sürdürdüğü direniş ve mücadeleyle dayanışmayı büyütmek için çağrımızdır.
29 Mayıs 2012 günü işlerine son verilen 305 THY işçisinin işe dönüşünü sağlama ve THY A.O’da demokratik, sendikal, ekonomik, sosyal hak gaspına karşı; işçilerin ve Hava-İş Sendikasının başlattığı uzun yürüyüş sürüyor.

480 gündür direnişte olan 305 işçinin işe iadesine ilişkin açılan davalarda işe iade kararları çıkmasına rağmen işçiler işlerine döndürülmedi. Son zamanlarda temyiz edilen davalarda ise, hükümetin yargı kanadını oluşturan Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin verdiği aleyhte bozma kararlarına karşı bir mücadele veriliyor.

Aynı şekilde 24. Dönem TİS görüşmelerini tıkayan THY yönetimi, sendika ve işçi düşmanı bir tutum ile Toplu Sözleşme masasından kaçmıştır. Uzlaşı ve anlaşmadan uzak bu tavrın nihayetinde 15 Mayıs 2013 tarihinde başlatılan grev 130. Gününü geride bıraktı.

THY işvereni ve AKP hükümeti, açıktan işbirliği yaparak direniş ve grev karşısında yasaları çiğneyerek grev kırıcılığı yapmaya devam etmektedir. Hükümet ve yargı kurumları, THY işvereninin grev kırıcılığı karşısında sessizliğini korumaya devam etmek ile birlikte hukuksuzluğun hakim kılınmasına da hizmet etmişlerdir.

Hukuku hiçe sayarak, işçi ve sendika düşmanı eksende var olan mücadeleci anlayışı kırmaya dönük politikanın temsilcileri olan THY işvereni ve AKP hükümeti derhal bu tutumlarından vazgeçmelidir.
THY Greviyle Dayanışma Komitesini oluşturan bizler, havayolu işçilerinin mücadelesinin ayrı bir öneme haiz olduğunun bilinciyle, bu direnişi ve grevi yalnızlaştırmamak, dayanışmayla büyütmek ve halk direnişiyle bütünleştirmenin gerekliliğinin farkındayız.

THY-AKP işbirliği işçileri ve sendikayı nasıl ki bütünlüklü bir saldırıya tutuyor ise bizler de, birlikte ve birlikle bu saldırıyı püskürtmek için birleşmek, greve ve direnişe omuz vermek zorundayız.
Bu haklı mücadelede Hava-İş Sendikasıyla, 305 direnişçi işçiyle ve THY greviyle dayanışma amacıyla bir araya geldik.

Dayanışma komitesi olarak, havayolu işçilerimizin ve sendikamızın haklı taleplerini desteklediğimizi, sendikanın ve işçilerin mücadelesinin kazanımlara ulaşması için de dayanışma içerisinde olacağımızı kamuoyuna açıklıyoruz.

Tüm emek dostu örgütlerini , sendikaları ve diğer sektörlerdeki işçilerimizi, aydınlarımızı, duyarlı yurttaşlarımızı; havacılık işkolu işçilerinin ve Hava-İş Sendikası’nın direniş ve mücadelesini desteklemeye, güçlü bir emek dayanışması içinde olmaya davet ediyoruz.

Bu amaçla 29 Eylül saat 16.00’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş A Kapısı önünde bir araya gelerek THY Genel Müdürlüğü önündeki grev alanına doğru gerçekleştireceğimiz dayanışma yürüyüşüne katılımınızı önemle bekliyoruz.

Yaşasın emek dayanışması!

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

İlgini çekebilecek diğer içerikler