Küresel Sanayi İşçileri Sendikasından ITF Genel Sekreterine Mektup

55 milyon işçiyi temsil eden küresel işkolu federasyonu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası, 46 gündür direnen THY işçilerine destek için ITF Genel sekreterine mektup gönderdi.

55 milyon işçiyi temsil eden küresel işkolu federasyonu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası, 46 gündür direnen THY işçilerine destek için ITF Genel sekreterine mektub gönderdi.

Küresel Sanayi İşçileri Sendikası: “Hava-İş’le dayanışma hız kesmeden sürmeli!”
Dünya ölçeğinde 55 milyon işçiyi temsil eden küresel işkolu federasyonu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası’nın (Industri ALL Global Union) Genel Sekreteri Jyrki Raina, ITF Genel Sekreteri David Cockroft’a sivil havacılık sektörüne getirilen grev yasağı ve  305 çalışanın işten çıkarılmasıyla ilgili mektup gönderdi. Mektubunda Hava-İş sendikasıyla dayanışmanın hız kesmeden sürmesi gerektiğini belirtti.

Küresel Sanayi İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Raina mektubunda şunları belirtiyor:
“Sevgili David,
“Hatırlayacağın gibi senin de katılımınla 19-20 Haziran 2012 tarihlerinde Kopenhag’da gerçekleştirilen Küresel Sanayi İşçileri Sendikası kuruluş kongresi oybirliğiyle sekretaryaya Türkiye sivil havacılık çalışanlarının mücadelesini desteklemek için ITF’e güçlü bir dayanışma mesajı gönderilmesi görevini vermişti. Bu bağlamda, bu önemli dayanışma mesajını sana göndermekten ötürü mutluluk duyuyorum.
“Türkiye’de temel insan hakları ve sendikal haklarla birlikte sendikacılara ve gerçekleştirdikleri faaliyetlere yönelik olarak girişilen baskı ve yıldırma uygulamaları türünden cesaret kırıcı gelişmeleri izliyor ve bunlara karşı mücadele ediyoruz. Özellikle, iktidar partisinden bir milletvekili tarafından sunulan bir kanun değişikliğinin Meclis tarafından büyük bir hızla onaylamasıyla birlikte sivil havacılık sektöründe her türlü grevin yasaklanmış olduğunu öğrenmek çok üzücü. Böyle bir olayın yeni iş kanununda önemli ilerlemelerin beklendiği bir dönemde gerçekleşmiş olması ise çok şaşırtıcı. Ayrıca, üyeniz Hava-İş sendikasına üye olan 305 işçinin meşru bir greve katılmalarının ardından Türk Hava Yolları yönetimi tarafından işten çıkarılmaları bardağı taşıran son damla olmuştur.
“Temel insan haklarına ve sendikal haklara karşı gerçekleştirilen bu tür ihlaller ITF ve üyesi Hava-İş’in Türk Hava Yolları’na karşı yürütmekte olduğu kampanya gibi, gerçek sendikal mücadele ve dayanışma ile durdurulmalıdır.
“Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (Industri ALL Global Union) ve üyesi sendikalar bu kampanyaya tam destek vermektedir.
“Yaşasın küresel sendikal dayanışma!”
Jykri Raina, bu mektubu bilgi için Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’ya da gönderdi.

kuresel-sanayi-iscileri-sendikasindan-thy-iscilerine-destek1

İlgini çekebilecek diğer içerikler