KÜLTÜR VARLIĞI TARİHİ BİNALAR RANT İÇİN YIKILMASIN!

‘Bomonti Hepimizin İnisiyatifi’ yarın saat 17.00 de yıkıma dur demek için kitlesel basın açıklaması gerçekleştiriyor. ‘Bomonti Hepimizin İnisiyatifi’, halkın kent haklarına sahip çıkmak, rantsal yağmaya ve kente karşı işlenen yıkım suçlarına, dini-ideolojik kentsel yapılanmaya karşı duyarlı olan herkesi basın açıklaması eylemine bekliyor. Tarihi Bomonti bira fabrikasının yıkılarak, Diyanetin desteklediği bir dini derneğin faaliyet alanları inşa […]

‘Bomonti Hepimizin İnisiyatifi’ yarın saat 17.00 de yıkıma dur demek için kitlesel basın açıklaması gerçekleştiriyor.

‘Bomonti Hepimizin İnisiyatifi’, halkın kent haklarına sahip çıkmak, rantsal yağmaya ve kente karşı işlenen yıkım suçlarına, dini-ideolojik kentsel yapılanmaya karşı duyarlı olan herkesi basın açıklaması eylemine bekliyor.

Tarihi Bomonti bira fabrikasının yıkılarak, Diyanetin desteklediği bir dini derneğin faaliyet alanları inşa edilmesini öngören rant projesine tepki büyüyor. Şişli halkının sesi olan inisiyatif örgütlenmesi “İhtiyaçlarımız belirlenmeden, ne yapılacağı açıklanmadan, merkezi Şişli’de olmayan ve ne ile iştigal ettiğini bilmediğimiz bir derneğin burada inşaat yapmasını da kabul etmiyoruz.” diyor.

Şişli de bulunan demokratik kitle örgütleri, kültür-sanat örgütleri, siyasi partiler, Kent Konseyi gibi kurum ve bireylerin yer aldığı “Bomonti Hepimizin İnisiyatifi” cumartesi günü kitlesel katılımlı basın açıklaması eylemi gerçekleştirecek.

Sürece ilişkin bilgilendirme ve uyarılarla birlikte, Bomonti Hepimizin İnisiyatifi imzasıyla şu açıklama yapıldı:

“Aldığımız duyumlara göre Diyanet İşleri Başkanlığı burayı Arnavutköy’de bulunan bir derneğe devrederek inşaatı bu dernek aracılığıyla yaptıracaktır. Ancak burada ne yapılacağı net olarak açıklanmamaktadır. Bir yandan külliye yapılacağı söylenirken diğer yandan otel ve otopark olacağından bahsedilmektedir.

KÜLTÜR VARLIĞI OLAN BU YERDE NE YAPILACAĞINI BİLMEK İSTİYORUZ

“Biz Şişli halkı olarak; endüstriyel bir kültür varlığı olan bu yerde ne yapılacağını bilmek istiyoruz. İlçemizde deprem toplanma alanları, yeşil alan ve parklar yeterli değilken bir külliyeye ihtiyaç olmadığını düşünüyor ve burada ne yapılmasını istediklerinin Şişli halkına sorulmasını talep ediyoruz. İhtiyaçlarımız belirlenmeden, ne yapılacağı açıklanmadan, merkezi Şişli’de olmayan ve ne ile iştigal ettiğini bilmediğimiz bir derneğin burada inşaat yapmasını da kabul etmiyoruz.

Bu yıkıma dur demek için 25 Temmuz Cumartesi günü (yarın) saat 17.00’de fabrika ve binaların bulunduğu Bomonti’de bir basın açıklaması yaparak eylemlerimize başlayacağız.”

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar