İZMİR’DE “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” PROTESTO EDİLDİ

İzmir Konak YKM önünde bir araya gelen Eğitim-Sen üyesi öğretmenler 12 eylül döneminin bir ürünü olan 24 Kasımı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptıkları bir yürüyüş ve basın açılaması ile protesto etti. Yapılan yürüyüş sırasında ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim’ ‘Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı

İzmir 24 Kasım Öğretmenler Günü Protestosu

İzmir Konak YKM önünde bir araya gelen Eğitim-Sen üyesi öğretmenler 12 eylül döneminin bir ürünü olan 24 Kasımı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptıkları bir yürüyüş ve basın açılaması ile protesto etti. Yapılan yürüyüş sırasında ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim’ ‘Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Basın açıklaması, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Eğitim Sen İzmir 6 No’lu Şube Başkanı Duran SINACI tarafından okundu ve şunlar belirtildi:

 ‘Öğretmenlik mesleği açısından uluslararası anlamda kutlanan gün 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olmasına karşın, 12 Eylül sonrasında ilan edilen “24 Kasım Öğretmenler Günü” bugüne kadar öğretmenlerin en temel sorunlarının bile gündeme gelmediği “resmi bir gün” olarak görülmüştür. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün 12 Eylül döneminin bir ürünü, 12 Eylül zihniyetinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgeleştiği bir gün olduğu asla unutulmamalıdır. 12 Eylül darbe zihniyetinin kabul ettiği bir günü, öğretmenler günü olarak kutlamamız mümkün değildir. Eğitim-Sen için 24 Kasım’ı kabul etmek demek; 12 Eylül rejimini, uygulamalarını ve düşüncesini benimsemek, 12 Eylül zihniyetini onaylamak anlamına gelmektedir.

…”Eğitim-Sen olarak, sadece öğretmenlerin değil, kötü ve sağlıksız koşullarda çalışan; hakları gasp edilen; sürgünlere ve soruşturmalara maruz kalan eğitim emekçilerinin; parasız eğitim ve demokratik üniversite istediği tutuklanan; eğitime erişemeyen milyonlarca çocuk ve gencimizin ve onların ailelerinin de taleplerinin takipçisi olmayı sürdüreceğimize söz veriyor, tüm eğitim ve bilim emekçilerini kamusal, bilimsel, laik ve anadilde eğitim hakkı için birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Eylem, atılan sloganlar ve öğretmen kimlik kartlarının İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün merdivenlerine bırakılması ile son buldu.

Emek.org.tr

İzmir 24 Kasım Öğretmenler Günü Protestosu

 

İzmir 24 Kasım Öğretmenler Günü Protestosu

İlgini çekebilecek diğer içerikler