İstanbul’da “OHAL ve KHK lara karşı direniş” panelleri yapıldı

OHAL döneminin üç ay daha uzatılmasına yönelik MGK ve TBMM çalışmaları sürdüğü günlerde İstanbul’da demokratik kitle örgütlerinde OHAL ve KHK ların sona ermesini içeren ve aynı zamanda Nuriye ve Semih ile dayanışmanın nasıl büyütüleceğinin tartışıldığı paneller gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde OHAL süresi üç ay daha uzatılırken, birçok sendika, meslek örgütü ile demokratik kitle örgütü ve platformu […]

OHAL döneminin üç ay daha uzatılmasına yönelik MGK ve TBMM çalışmaları sürdüğü günlerde İstanbul’da demokratik kitle örgütlerinde OHAL ve KHK ların sona ermesini içeren ve aynı zamanda Nuriye ve Semih ile dayanışmanın nasıl büyütüleceğinin tartışıldığı paneller gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde OHAL süresi üç ay daha uzatılırken, birçok sendika, meslek örgütü ile demokratik kitle örgütü ve platformu demokratik direniş ve mücadeleyi yükseltme kararı aldı. Bu nedenle yeni mücadele etkinlikleri tartışılırken, 20 Ekim Ankara duruşması için de çağrı yapıldı.

İstanbul’da gerçekleştirilen panellere ilişkin kısaca bilgi verelim. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevi eylemiyle dayanışma ve “OHAL ve KHK lara karşı direniş” başlığı altında demokratik mücadele içerikli tartışmalar oldu.

İstanbul Avcılar ve Maltepe ilçelerindeki demokratik kitle örgütü kurumlarında gerçekleştirilen etkinliklerde, panelistler ve katılımcılar OHAL ve KHK lara karşı direniş olayını farklı boyutlarıyla tartıştı.

Avcılar Kültür Sanat Derneği’nde 15 Ekim günü gerçekleştirilen panelde İHD İstanbul şube başkanı Av. Gülseren Yoleri, KHK ile işinden uzaklaştırılan öğretmen Ömer Açık, Nuriye ve Semih ile Dayanışma Platformu adına da Cihan Kaplan konuşmacı olarak panelde yer aldı. Avcılar ilçesinde bulunan bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin katıldığı etkinlikte. Dayanışmanın farklı boyutları ve OHAL ve KHK lara karşı direniş konusu ele alındı.

İHD şube başkanı av.Gülseren Yoleri, OHAL ve KHK ların anti-demokratik olduğunu, işkence dahil birçok hukuksuzluk ve insan hakları ihlallerinin yaşandığını, buna karşı direnişin olduğunu ancak demokratik güçler arasında  örgütlü birlik olgusunun zayıflığına dikkat çekti. Dayanışmanın ve direnişin daha güçlü örgütlülük sağlayacak olan  emek ve demokrasi güçleri tarafından başarılı olacağını vurguladı. Bugünkü birlik olgusunun sorgulanması ve tartışılması gerektiğini belirtti.

Bu panelden iki gün sonra da İstanbul-Maltepe Sokak Kültür Sanat Derneğinde yapılan aynı içerikli etkinlikte ise Ankara’dan Veli Saçılık, Kartal ilçesinden Öğretmen Mehmet Sarı, Nuriye ve Semih ile Dayanışma Platformundan Cihan Kaplan’ın panelist olarak katıldığı etkinlik düzenlendi.

Panellerde KHK uygulamaları ve örnekleri anlatılırken, demokratik direnişin karşılaştığı sorunlar, mücadelenin yükseltilmesine yönelik eleştiri ve öneriler tartışıldı.

Özellikle mevcut direniş ve KHK uygulamalarına karşı hak arama mücadelelerinin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanırken daha kitlesel katılım ve mücadele için de çaba gösterilmesi gerektiği konuşmacılar tarafından ifade edildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar