Havaalanındaki dayanışma eylemine polis saldırdı!

THY Greviyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla bir araya gelen yurttaşlara havalimanında polis müdahale etti. Toplanmaya bile tahammül edemeyen polis çok sayıda kişiyi yaraladı, 4 kişiyi gözaltına aldı. Tüm saldırılara rağmen yürüyüş ve basın açıklamasını gerçekleştiren dayanışma komitesi, “THY-AKP işbirliği işçileri ve sendikayı nasılki bütünlüklü bir saldırıya tutuyor ise bizler de, birlikte ve birlikle bu saldırıyı püskürtmek […]

THY Greviyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla bir araya gelen yurttaşlara havalimanında polis müdahale etti. Toplanmaya bile tahammül edemeyen polis çok sayıda kişiyi yaraladı, 4 kişiyi gözaltına aldı. Tüm saldırılara rağmen yürüyüş ve basın açıklamasını gerçekleştiren dayanışma komitesi, “THY-AKP işbirliği işçileri ve sendikayı nasılki bütünlüklü bir saldırıya tutuyor ise bizler de, birlikte ve birlikle bu saldırıyı püskürtmek için birleşmek, greve ve direnişe omuz vermek zorundayız. Bu haklı mücadelede Hava-İş Sendikasıyla, 305 direnişçi işçiyle ve THY greviyle dayanışmak için yapılacak her işe omuz vereceğimizi bir kez de buradan deklare ediyoruz” dedi.

Forumların, kurum ve kişilerin bir araya gelmesiyle, uzunca bir süredir devam eden THY grev ve direnişine destek amacıyla geçtiğimiz haftalarda kurulan THY Greviyle Dayanışma Komitesi, havaalanına bir çağrı yapmıştı.

Havaalanı polis tarafından işgal edildi.

Havaalanındaki dayanışma eylemine polis saldırdı!15 Mayıs grev günü işçilere engel olarak bir yıldır direndikleri alandan kalkan ve coplarla saldırarak uzaklaştıran polis yine işbaşındaydı. Atatürk Havalimanı’nın dört bir yanı çevik kuvvetler, TOMA’lar ve akreplerle tutulurken, eylemin kitleselleşmemesi için metroların havalimanına ulaşımı engellendi. Hava alanı metro çıkışında buluşan yurttaşlar, eylem saati gelmeden polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Dört kişi gözaltına alındı.

thy-greviyle-dayanisma-komitesi-yuruyus-6Müdahale etmek için sürekli olarak bahane üreten polis, saldırı sırasında dört kişiyi gözaltına aldı. Hava-İş Sendikası’nın ve Dayanışma Komitesinin görüşmelerinde “elimizde gözaltı yok” diyen polis, yurttaşların ve komitenin “gözaltılar serbest bırakılmadan alandan ayrılmayacağız” tavrı karşısında elinde olduklarını açıklamak zorunda kaldı. Hava-İş Sendikası’nın gözaltına alınanların serbest bırakılacağına dair açıklama yapması üzerine Genel Müdürlük önüne yüründü.

Ayçin: ‘Biz bunları çok gördük’

thy-greviyle-dayanisma-komitesi-yuruyus-3Yürüyüşün ardından yaklaşık bin kişi THY işçileriyle buluştu. Alana “THY işçisi yalnız değildir”,”Yaşasın THY Grevimiz’; ”bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları eşliğinde girildi.

İlk olarak Hava-İş Sendikası adına konuşan Atilay Ayçin, polis müdahalesini işaret ederek ‘Biz bunları çok gördük’ dedi. Bir yandan demokrasi paketlerinden bahsedildiğini, diğer taraftan bedellerle kazanılan hakların ellerinden alındığını belirtti.

Grevin etkisiz olduğunu söylenenlere de seslenen Ayçin, THY yönetiminin grev kırıcılığının hukuksal zeminde de kanıtlandığını belirterek, dışarıdan-kiralık çalıştırılan işçilerin çekilmesiyle birlikte nasıl uçakların kalkmayacağını hep birlikte göreceğiz dedi.’

Grevci işçi Neslihan Maral: ‘Birleşe birleşe kazanacağız

thy-greviyle-dayanisma-komitesi-yuruyus-8Ayçin’in ardından grevci işçiler adına basın açıklaması yapan Neslihan Maral, “Bu grev sadece işçinin değil, yolcunun da grevidir. Bizler gücümüzü haklılığımızdan ve bugün bizlerle olan halktan almaya devam edeceğiz ve birleşe birleşe kazanacağız.” dedi.

Dayanışma Komitesi: ‘Greve ve direnişe omuz vereceğiz’

thy-greviyle-dayanisma-komitesi-yuruyus-4THY Greviyle Dayanışma Komitesi adına basın açıklaması Gökay Coşkun tarafından okundu. THY yönetiminin ve AKP iktidarının direniş ve grev karşısında yasaları çiğnediğini belirten Coşkun, “Hükümet ve yargı kurumları, THY işvereninin grev kırıcılığı karşısında sessizliğini korumaya devam etmek ile birlikte hukuksuzluğun hakim kılınmasına da hizmet etmişlerdir.”

THY ve AKP’nin işbirliği ile sendikaya bütünlüklü bir saldırı olduğunu ifade eden Coşkun, “Bizler de, birlikte ve birlikte bu saldırıyı püskürtmek için birleşmek, greve ve direnişe omuz vermek zorundayız. Bu haklı mücadelede Hava-İş Sendikasıyla, 305 direnişçi işçiyle ve THY greviyle dayanışmak için yapılacak her işe omuz vereceğimizi bir kez de buradan deklare ediyoruz” dedi.

Eylem Emeğe Ezgi grubunun şarkıları ve başından yaralanan Çağdaş Sinan Dağ’ın konuşmasıyla son buldu.

Gözaltılar serbest bırakıldı

thy-greviyle-dayanisma-komitesi-yuruyus-5Gözaltına alınan dört kişiden üçü havalimanı karakoluna götürülürken, biri Vatan emniyete götürüldü. Gözaltına alınanlardan Belma Çapa Vatan emniyette ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Emre Başer, Göze Altunöz, İbrahim Doruk Alkan ise  21:00’da sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlarda polisin darp izleri gözle görülürken, Doruk Alkan’ın yürümekte güçlük çektiği, boynunda ve sırtında yaraların oluştuğu bildirildi.

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler