Gülmen ve Özakça için Avcılarda dayanışma eylemi

KHK ile ihraç edilen ve 73 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için Avcılarda, ‘Avcılar Emek ve Demokrasi Güçleri’ tarafından, halkın da yoğun katılımıyla dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında: “Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve hukuksuzca ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir! Hükümetin, darbecilerle mücadele edeceğiz diyerek ilan […]

KHK ile ihraç edilen ve 73 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için Avcılarda, ‘Avcılar Emek ve Demokrasi Güçleri’ tarafından, halkın da yoğun katılımıyla dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Yapılan basın açıklamasında:

Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve hukuksuzca ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir!

Hükümetin, darbecilerle mücadele edeceğiz diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lar ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan 1542’si Eğitim-Sen üyesi, toplam 105 bin kamu emekçisi bir gecede işsiz bırakılmış ve en temel haklarını kullanabilmeleri fiilen engellenmiştir.

Ülkenin üzerine karabasan gibi çöken bu hukuksuz uygulamalar nedeniyle ihraç edilen kamu emekçileri aileleriyle birlikte zor koşullara mahkûm edilmiş, çocukları ağır travmalarla karşı karşıya bırakılmış ve bugüne kadar 37 kişi intihara sürüklenmiştir.

OHAL-KHK rejimi altında yapılan 16 Nisan referandumunun şaibeli sonuçlarını halkların iradesine ipotek koyarak keyfi, hukuksuz, kuralsız politika ve uygulamalarına dayanak haline getiren AKP, tek adam rejimini sürdürerek çatışma ve kaos ortamını derinleştirmeyi, işçilerin kıdem tazminatı, kamu emekçilerinin iş güvencesi başta olmak üzere sendikal hak ve özgürlükleri tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

Koşullar emekçi sınıflar, ezilen, ötekileştirilen, demokrasiden, özgürlükten, emekten, eşitlikten, barıştan, seküler-laik yaşamdan yana kesimler aleyhine her geçen gün daha da ağırlaşmaktadır.

KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ise Ankara’nın göbeğinde “işimi geri istiyorum” talebiyle süresiz açlık grevine başlamış ve eylemlerinde kritik bir döneme, 73. güne girmişlerdir.

Bilindiği üzere Türkiye siyasi tarihinin en karanlık sayfalarının hızla doldurulduğu dönemlerde dahi temel yaklaşımımız “yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” olmuştur. Bu nedenlerdir ki örgütlü gücümüz tüm sinir uçlarına kadar Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarından ve yaşamlarından endişe etmiş ve etmeye de devam etmektedir.

Avcılar Emek ve Demokrasi Güçleri olarak talebimiz açık ve nettir! Hükümet, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklı biçimde yaşamlarına devam edebilmeleri için acilen harekete geçmeli, taleplerini karşılamalı, haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm emekçileri görevlerine iade etmelidir.

Aksi halde gelişebilecek tüm olumsuzluklardan hukuk dışılığı ve keyfiyeti OHAL-KHK’lar yoluyla bir yönetim biçimi olarak hayata geçiren, “yaşamı ve yaşatmayı” değil kendi siyasal amaçlarını öncelleyen AKP iktidarı sorumlu olacaktır.

Avcılar Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, yaşamları kritik bir aşamada olan Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve tüm kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.” denildi.

Basın açıklaması sonrasında yapılan 1 saatlik oturma ile eylem sonlandırıldı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar