Baykal-Gül tartışması büyüyor

Abdullah Gül, Deniz Baykal’ın “Yüzde 49’un temsilcisi olabilir” ifadesine cevap vererek “Ciddiye almıyorum” dedi. Abdullah Gül, “Yeri geldiğinde tecrübemi paylaşma sorumluluğum var” ifadesiyle siyasete geri dönme konusunda açık kapı bırakmayı sürdürdü.

Gül’ün açıklamasından öne çıkanlar şöyle;

“Geçen günlerde bir siyasetçinin kendi parti içi hesapları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler. O konuşmada beni de söz konusu etti. Açıkçası ben hiç ciddiye almadım benimle ilgili söylenenleri. Önceden de biliyorum, 367 meselelerinin nasıl ortaya çıktığını. Ama üzülerek görüyorum ki bazıları çok ciddiye almış.

7 sene tarafsız cumhurbaşkanlığı yaptım ve günlük siyasete girmeyeceğimi söyledim. Yeri, geldiğinde tecrübemi paylaşma sorumluluğum var. Baktığımızda ülke zaten kutuplaşmanın ve seçimlerin yorgunluğu içinde. Türkiye’nin önüne bakması gerekir. Ulusal çıkarları tehdit eden gelişmeler var. Herkesin bunları çözmek için çalışması gerekir. Hükümete yardımcı olmak gerekir. Bu fikirlerimi bu şekilde paylaşırım polemiklere sokmak isteyenleri de ciddiye almam.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Referandum sonuçlarına ilişkin tartışma ve hile suçlamalarının devam ettiği güncel süreçte, Baykal ve Gül`ün açtığı bu tartışma süreceğe benziyor. CHP, HDP, Kürt muhalefeti, sol ve Hayır Cephesi bu tartışmaya farklı anlayışları nedeniyle dar çerçevede bakmadığı için, en azından bu düzeyde girmiyor gözükmekte. Gelişmeleri birlikte izleyip göreceğiz.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar

Yazar