Greif Tekstil işçilerinden fabrika işgali

İstanbul-Esenyurt-Hadımköy ve Ümraniye-Dudullu’da kurulu  (Sunjüt) Çuval fabrikası işçileri, sürdürülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taleplerinin kabul edilmemesi üzerine, iki fabrikada da işgal eylemi gerçekleştirdi. İşgal eylemi, bugün itibariyle üçüncü gününe girdi. 1500 işçinin üç vardiya olarak üretim yaptığı fabrikalar, tekstil tekellerine üretim yapıyor. Yaklaşık 250 kadın işçinin çalıştığı fabrikalarda taşeron şirketler cirit atıyor. 500 kadar işçinin […]

İstanbul-Esenyurt-Hadımköy ve Ümraniye-Dudullu’da kurulu  (Sunjüt) Çuval fabrikası işçileri, sürdürülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taleplerinin kabul edilmemesi üzerine, iki fabrikada da işgal eylemi gerçekleştirdi.

İşgal eylemi, bugün itibariyle üçüncü gününe girdi.

1500 işçinin üç vardiya olarak üretim yaptığı fabrikalar, tekstil tekellerine üretim yapıyor. Yaklaşık 250 kadın işçinin çalıştığı fabrikalarda taşeron şirketler cirit atıyor. 500 kadar işçinin kadrolu güvencesiyle çalıştığı fabrikalarda, 44 taşeron şirkete bağlı 1000 işçi ise, taşeron kölelik sistemi koşullarında birçok haktan yoksun olarak çalıştırılıyor.

2222Aldığımız bilgilere göre, İşçiler bir yıl kadar önce sendikal örgütlenmeye yöneldiklerinde, işveren sendikal örgütlenmeyi baskı altına alarak tehditlere ve işçileri bireysel davranmaya zorlamış. Bir işçiyi de bu nedenle işten atması, işçilerin toplu tepkisiyle karşılaşınca işveren geri adım atmış.

Geçen süreçte örgütlenmelerini tamamlayan işçiler DİSK-Tekstil sendikasının yetki almasıyla yaklaşık bir ay önce Toplu İş Sözleşmesi sürecine girmişler. Ancak yapılan görüşmelerde işveren tarafı, ücret artışları, zamlı dört ikramiye ve sosyal haklar konularında uzlaşmaya yanaşmadı.

Uzlaşmazlık tutanağının tutulması günlerinde TİS bürokratik-yasal işleyişiyle oyalanmak istemeyen işçiler, fabrikalarda TİS sürecinde yavaşlattıkları üretimi tamamıyla durdurarak, fabrika işgalini gerçekleştiriyor.

Şu an üçüncü gününde olan işgal, işçilerin yoğun katılımı ve emek dostlarının desteği ile devam ediyor.

İşyerlerinde işgal olayında komiteler halinde örgütlenen işçiler, sendikanın bu durumu kabul etmemeleri ve sendika sitesinde kendilerine uzak kalan ve sahip çıkmayan, işgalden yana değil de yasal TİS prosedürünün beklenmesini öneren tutumları, işçilerin tepkisine neden oldu. İşçilerden bir grup İstanbul-Şirinevler semtinde bulunan DİSK-Tekstil-Sen genel merkezine gelerek sendika yöneticileriyle görüşmek ve tutumlarını değiştirmelerini istediler. Ancak sendika kapalıydı ve yöneticilere ulaşma sorunu yaşadılar.

Akşam saatlerinde DİSK genel merkezine gelen işçiler, burada DİSK yöneticileriyle görüştüler. Sitede yayınlanan sendika açıklamasının geri çekilerek yenilenmesi üzerine DİSK ‘ten ayrıldılar.

İşçiler DİSK önünde emek dostları tarafından yalnız bırakılmadı Ayrıca Kazova tekstil işçileri de yakında bulunan atölyelerinde işgalci işçilere yemek verdi.

İşgalci işçilere, özellikle fabrika işgali eylemine dayanışma desteğinin düzeyini ve beklentilerini sorduk. Kendi özgüçlerine güvendiklerini, ancak diğer işçi kardeşlerinden ve emek dostlarının desteklerinin de çok önemli olduğunu ve bunu beklediklerini açıkladılar

df9ffdd037c8befd_480x270İşgalci işçiler Hadımköydeki fabrikada işgal eylemine devam etmek üzere sloganlar atarak Kazova Mağazası önünden ayrıldılar.

Yaptıkları açıklamada (Sunjüt) Çuval fabrikası işçilerini talepleri şöyle:

“Kimseden sadaka istemiyoruz. Biz emeğimizin çalınmasın istiyoruz, bizler ücretli kölelik düzeni son bulsun istiyoruz.

* Bizler, geleceğimizi ve güvenceli çalışma hakkımızı tehdit eden, anayasaya göre dahi suç olan taşeron çalışmanın kaldırılmasını, fabrika bünyesindeki taşeron şirketlerde çalışan tüm arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz.

* Yıllardır düşük ücretlere ve kölelik koşullarına mahkum edilen işçiler olarak ücretlerimizin yükseltilmesini istiyoruz.

* Her türlü sosyal haktan yoksun olarak çalıştığımız fabrikamızda sosyal haklara sahip olmak istiyoruz. İşte en insani ve temel taleplerimize kulak tıkanması nedeniyle haklı-meşru taleplerimiz için eylemdeyiz.”
Emek.org.tr sitesi ve çalışanları olarak bizler de, işçilerimizin haklı direnişlerinde yanlarındayız ve onlar kazanıncaya kadar sınıf dayanışması içinde olacağız.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler