Gençlikten umut veren yürüyüş

Geleneksel ODTÜ Devrim Yürüyüşü yapıldı. Dün gerçekleşen geleneksel ODTÜ Devrim Yürüyüşünde, öğrenci gençliğin toplumsal sorunlar karşısında devrimci, demokratik ve sosyalist duyarlılık ve talepler dile getirildi. ODTÜ Devrim Yürüyüşü, devrim şehitlerinin isimlerinin anılması ve saygı duruşuyla başladı. Yaygınlaşmaya başlayan konserlerin yasaklanması olayına da tepki gösteren ODTÜ lü öğrenciler; ekonomik krize, yaşam tarzına yönelik müdahalelere, kadına yönelik […]

Geleneksel ODTÜ Devrim Yürüyüşü yapıldı.

Dün gerçekleşen geleneksel ODTÜ Devrim Yürüyüşünde, öğrenci gençliğin toplumsal sorunlar karşısında devrimci, demokratik ve sosyalist duyarlılık ve talepler dile getirildi.

ODTÜ Devrim Yürüyüşü, devrim şehitlerinin isimlerinin anılması ve saygı duruşuyla başladı.

Yaygınlaşmaya başlayan konserlerin yasaklanması olayına da tepki gösteren ODTÜ lü öğrenciler; ekonomik krize, yaşam tarzına yönelik müdahalelere, kadına yönelik şiddete, mülteci düşmanlığına, kayyum rektörlerin uyguladığı keyfi yasaklara ve baskılara dikkat çeken pankart, döviz ve sloganlarla yürüyüşe katıldı.

1993’ten beri bir parçası haline gelen ODTÜ Devrim Yürüyüşü bu yıl binlerce üniversitelinin katılımıyla gerçekleşti. Denizlerin idamının ve Kızıldere’nin 50. yılında Türkiye devrimci hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve Mahir Çayan’ın resimlerinin yer aldığı pankartlar taşındı.

Geleneksel ODTÜ Devrim Yürüyüşü’ne binlerce üniversiteli katıldı. 50 yıl önce katledilen devrimci gençlik önderlerinin pankartlarının taşındığı yürüyüşte üniversiteliler savaşı, emek düşmanı politikaları, yaşam tarzına yönelik müdahaleleri, konser yasaklarını ve mülteci düşmanlığını protesto etti

Gençlik örgütleri, toplumsal sorunlar ve çözümlerine yönelik dövizler taşıyarak açıklamalarda bulundu. Örgütlenme ve mücadele çağrıları şöyle ifade edildi:

“ODTÜ öğrencileri olarak, savaşa karşı barışı, gericiliğe karşı bilimi, emperyalizme karşı özgürlüğü savunmaya, üniversitede haklarımız ve taleplerimiz için bir araya gelmeye devam edeceğiz. Tüm üniversite bileşenlerini, tüm üniversite gençliğini, tek adamın bizlere dayattığı koşulların karşısında mücadele etmeye, hayalini kurduğumuz eşit ve özgür geleceği birlikte mücadelemizle kurmaya çağırıyoruz.”

Binlerce üniversitelinin katıldığı eylem, Devrim Stadyumu’na isyan koşusuyla girilerek sonlandırıldı. DEVRİM yazacak şekilde mumları yakan üniversiteliler Çav Bella söyleyerek tribüne koştu.

DEVRİM yazıldıktan sonra müzik şenliği devam etti.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar