Etkileyici bir film… DJAM (aman doktor) / Olcay KARAY

Film önerisi… “Ben dedemin değil, müzik ve özgürlüğü yasaklayanların üzerine işiyorum…” Film, temel derdi olarak, merkezine “Sürgün” konusunu almasıyla birlikte, yol hikayesi şeklinde ilerleyen akıcılığıyla oldukça etkileyici. Yunanistan’ın Albaylar cuntası olarak bilinen dönemin parçaladığı hayatlardan birine tanık ederken, başrol Djam’in müziğe ve dansa olan tutkusu, çoğu yerde filmin asıl ruhu da oluveriyor. Aynı zamanda bir […]

Film önerisi…

“Ben dedemin değil, müzik ve özgürlüğü yasaklayanların üzerine işiyorum…”

Film, temel derdi olarak, merkezine “Sürgün” konusunu almasıyla birlikte, yol hikayesi şeklinde ilerleyen akıcılığıyla oldukça etkileyici. Yunanistan’ın Albaylar cuntası olarak bilinen dönemin parçaladığı hayatlardan birine tanık ederken, başrol Djam’in müziğe ve dansa olan tutkusu, çoğu yerde filmin asıl ruhu da oluveriyor.

Aynı zamanda bir dayanışma hikayesini de anlatıyor, ve mülteciliğin Yunanistan kıyılarındaki kaybolan yaşamlarını da… Birçok konunun iç içe geçmesi, beni hiç yormadığı gibi, Djam ‘in neşesi ve karakteri, yaşamı olumlama anlamında bile güçlü ve ferah hissettiren türdendi. Filmografisinde yoğun olarak “yol” ve “göç” hikayelerine değinen ve bu konuda pek mahir olan Tony Gatlif’in, sanırım en etkileyici filmi.

30.05.2022 – Olcay Karay

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar