‘Enerji-sen sokakta hak kavgasında’

Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına devredilerek özelleştirilen BEDAŞ önünde 540 işçinin işe geri alınması için başlatılan direniş sürüyor. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Enerji-Sen yöneticileri, işten çıkarıldıktan sonra hayatını kaybeden BEDAŞ işçisi Murat Göçmen’in babası ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan heyet, Cengiz-Kolin-Limak şirketi ile bu sabah masaya oturdu. 6. Kez görüşme gerçekleştiren heyet […]

Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına devredilerek özelleştirilen BEDAŞ önünde 540 işçinin işe geri alınması için başlatılan direniş sürüyor.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Enerji-Sen yöneticileri, işten çıkarıldıktan sonra hayatını kaybeden BEDAŞ işçisi Murat Göçmen’in babası ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan heyet, Cengiz-Kolin-Limak şirketi ile bu sabah masaya oturdu. 6. Kez görüşme gerçekleştiren heyet işçilerin taleplerini sundu.

Görüşme öncesinde Enerji-sen üyesi BEDAŞ işçileri 10:30’da Taksim Meydanı girişinde bir araya geldi. Çok sayıda kurumun destek verdiği yürüyüşte “Direne Direne kazanacağız”,”Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Enerji-Sen sokakta, hak kavgasında” sloganları ile BEDAŞ önüne geçildi.
BEDAŞ önüne gelindiğinde bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, bayram öncesinde insanları sokak önüne atan zihniyetin bu toprakların geleneğine yakışmadığını ifade etti. Beko, özelleştirmeler ile birlikte şirketlerin, niteliksiz ve deneyimsiz, ucuz iş gücüne yöneldiğini; bu nedenle de son 1 yılda 11 bin işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Beko’nun ardından söz alan BEDAŞ işçisi, mücadele verdikleri süreci hatırlattı ve işçi sınıfının inadını taşıdıklarını hatırlattı. İlaç alacağı parası olmadığı için yaşamını yitiren epilepsi hastası BEDAŞ işçisi Murat Göçmen’e ithafen “Sana sözümüzdür, işimizi geri alacağız, sen de yanımızda olacaksın” diyen BEDAŞ işçileri arkadaşlarını unutmayacaklarını bir kez daha vurguladı.

Açıklamanın ardından görüşmeye giren heyeti işçiler kapıda halaylarla bekledi.

Heyetin görüşmeden aktardığı bilgilere göre şirket yetkilileri bir çözüm paketi sundu. Önerinin ilk aşamasında, daha önce işe geri çağrılan işçilerin sayaç değişim biriminde çalışmaya başlayabilecekleri, Eylül-Ekim ayında da çalışan açığı doğduğu durumlarda işe geri çağırılabileceği de bilgiler arasında.

Görüşmede ayrıca işşiz kalan 540 BEDAŞ işçisinin kıdem ve işe alım tazminatlarının 3 aşamada ödeneceği de belirtildi.

Enerji-sen yöneticileri işçiler ile birlikte yapacakları değerlendirme toplantısı sonunda kararlarını açıklayacaklarını bildirdi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler