Ekoloji hareketinde önemli bir dönemeç: Bergama buluşması

Bergama’da ekolojik örgütler toplantısı düzenleniyor. 11-12 Kasım günlerinde gerçekleşecek olan toplantılarda, özellikle ülkede yaşanan ekolojik sorunların değerlendirmesi ve ekolojik hareketin örgütlenme ve ortak mücadele sorununu ele alacak. İki gün olarak planlanan toplantıda ekolojik hareketin önemli konuları ve sorunları ele alınacak. Ekolojik açılardan Kapitalizm işleyişleri ve sermayenin yönelimlerinin sorgulanacağı ve OHAL sürecinin de bağlantılı konu olarak […]

Bergama’da ekolojik örgütler toplantısı düzenleniyor. 11-12 Kasım günlerinde gerçekleşecek olan toplantılarda, özellikle ülkede yaşanan ekolojik sorunların değerlendirmesi ve ekolojik hareketin örgütlenme ve ortak mücadele sorununu ele alacak.

İki gün olarak planlanan toplantıda ekolojik hareketin önemli konuları ve sorunları ele alınacak. Ekolojik açılardan Kapitalizm işleyişleri ve sermayenin yönelimlerinin sorgulanacağı ve OHAL sürecinin de bağlantılı konu olarak ele alınacağı toplantılara, Çağrıcı örgütlerin temsilcileri, akademisyenler ve sanatçılar da katılıyor. Yerel örgütlenme ve mücadele deneyimleri, karşılaşılan sorunlarla birlikte, ekolojik hareketin örgütlenme yönelimleri ve birleşik mücadele konusunun tartışılması bekleniyor.

Bergama Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan ekoloji toplantısında, müzik konseri ve Bergama gezisi de etkinliğin bir parçası olarak düzenlendi.

Ekoloji Örgütleri Bergama Buluşması’nda ortak dertlerden çok çözüm yollarını konuşmak, güçleri, mücadeleleri, birleştirmenin yol ve yöntemlerini tartışmak, Türkiye Ekoloji Hareketi’nin ortak örgütlenmesini, mücadele birliğini oluşturmak üzere, ön yargısız, ‘o olursa ben olmam’ zafiyetine düşmeden” bir araya gelme çağrısı yapıldı.

Çağrıyı yapan ekoloji örgütleri şunlar: Bartın Platformu, Bergama Çevre Platformu, Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), Doğu Akdeniz Çevre Platformu, DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Kuzey Ormanları Savunması (KOS), Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH), Muğla Çevre Platformu, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Yeşil Artvin Derneği.

Toplantı sonrasında sonuç bildirisi açıklanması planlanıyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar