Dr. Erdinç Şahin COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi AMA KAYIT FARKLI!

COVİD-19 tedavisi gören Dr. Erdinç Şahin’in ölüm raporunda ölüm nedeni “Bulaşıcı Hastalık – Doğal ölüm” olarak işaretlenmiş! Mersin’in Silifke ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Erdinç Şahin, koronavirüs (COVID-19) nedeniyle üç gündür tedavi gördüğü hastanede dün (23 Nisan) hayatını kaybetti. Dr. Erdinç Şahin’in yaşamını yitirmesi sonrasında açıklama yayınlayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, […]

COVİD-19 tedavisi gören Dr. Erdinç Şahin’in ölüm raporunda ölüm nedeni “Bulaşıcı Hastalık – Doğal ölüm” olarak işaretlenmiş!

Mersin’in Silifke ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Erdinç Şahin, koronavirüs (COVID-19) nedeniyle üç gündür tedavi gördüğü hastanede dün (23 Nisan) hayatını kaybetti.

Dr. Erdinç Şahin’in yaşamını yitirmesi sonrasında açıklama yayınlayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’ndan COVID-19 tedavisi devam ederken yaşamını yitiren Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeninin COVID-19 olup olmadığının açıklanmasını istedi.

Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeni nedir?

TTB Merkez Konseyinin konuyu kamuoyuna açıklamasıyla COVİD-19 tedavisiyle yaşamını yitirilenlerin, “normal ölüm” olarak gösterildiği konusunu bir kez daha deşifre etmektedir. Sayısal verilerin şeffaf ve doğru olması, salgına karşı çok yönlü mücadele verilmesinde ve başarıya ulaşılmasında çok önemli bir yeri bulunuyor. Halkın doğru bilgi alma hakkı olduğu da unutulmamalı…

İkinci olarak sağlık emekçileri COVİD-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğinde “İş cinayeti ve meslek hastalığı” tartışmasının yeni bir boyut kazanarak emek kamuoyunun gündemine gelmesidir. Sağlık sisteminde  yaşanan “meslek hastalığı” sorunludur ve çalışma yaşamı hukuku-haklar açısından da önemli bir tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

Dolayısıyla tartışmalarda salgın nedeniyle ölümlerin sayısal verilerinin gerçekliği yansıtmadığı ve resmî açıklamalara karşı güven sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Anımsatalım, kısa süre önce COVİD-10 nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Dev Yapı İş sendikası temsilcisi Hasan Oğuz olayında da aynı sorun yaşanmıştı. Hasan Oğuz “normal ölüm- bulaşıcı hastalık” nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

TTB Merkez Konseyi’nin dün yaptığı ve tartışmaları büyüten açıklaması şöyledir.

“COVID-19 nedeniyle bir meslektaşımızı daha yitirdik! Çok üzgünüz!

COVID-19 tedavisi devam ederken bugün Silifke’de kaybettiğimiz Aile hekimi Dr. Erdinç Şahin’in yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyor, her zaman ailesinin yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Bakan Bey tanımlamada “hiçbir sorun yok” diyor ama biz katılmıyoruz!

Dr. Erdinç Şahin adına Sayın Sağlık Bakanı’na somut olarak soruyoruz:

Silifke’de Aile hekimi olarak görev yaparken üç gündür tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybeden meslektaşımız Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeni nedir?

PCR testi 2 kez negatif çıkan ancak BT’si ve bütün kliniği COVID-19 ile uyumlu olduğu için COVID-19 algoritmasına göre tedavisi ve ilaç temini Bakanlığınız tarafından yapılan, Dr. Erdinç Şahin’in ölüm raporunda ölüm şekli: “Bulaşıcı Hastalık – Doğal ölüm” olarak işaretlenmiş, Ölüm nedeni kısmında ise: “Viral Pnömoni” yazılmıştır.

Hem Sağlık Bakanı hem de bir hekim olarak size soruyoruz?

Risk grubunda olmayan, herhangi bir kalp ya da solunum sistemi hastalığı taşımayan, BT’si ve kliniği COVID-19 tanısıyla uyumlu 50 yaşındaki Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeni sizce nedir?  Tanıda ve ölüm nedeni belirlenmesinde COVID-19 ya da şüpheli COVID-19 yazılmamasının, “iş kazası-meslek hastalığının“ belirlenmesinde meslektaşımızda yaratacağı hak kaybını önemsiyor musunuz?

Bütün bu verilere bakınca bu akşam açıklanacak COVID-19 nedeniyle vefat edenler arasında hayatını kaybeden meslektaşımızı da sayacak mısınız? Yoksa meslektaşımız COVID-19 salgın süreci ile hiçbir ilgi ve irtibat kurulmadan birçok hasta gibi “viral pnömoniden” vefat etmiş mi sayılacak?

PCR testi negatif olup bütün kliniği COVID-19 ile uyumlu olan ve Dr. Erdinç Şahin’de de somut örneğini gördüğümüz bu tabloları görmezden gelmeye ve bu hasta ve vefatları COVID-19 salgın sürecinin bir parçası olarak göstermemeye devam edecek misiniz?

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar