DİSK Genel Başkanı Erol Ekici: İşçi Sınıfını Bu Yasaya Sığdıramayacaksınız

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasına ilişkin DİSK Genel Başkanı Erol Ekici bir açıklama yaptı

DİSK GENEL BAŞKANI EROL EKİCİ: İŞÇİ SINIFINI BU YASAYA SIĞDIRAMAYACAKSINIZ

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasına ilişkin DİSK Genel Başkanı Erol Ekici bir açıklama yaptı.

Yasa tasarı halinde meclis gündeminde iken işçilere yapılan polis müdahalesini hatırlatan Ekici, ‘ İşçi sınıfından kaçırılarak sermayenin istekleri’ doğrultusunda hazırlandığı söyledi. ‘Abdullah Gül yalnızca ‘Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nu değil, bu yasa ile birlikte Anayasanın 90. Maddesinin ihlalini de onaylamıştır’ diye konuşan Ekici, en temel hak ve özgürlüklerin silindiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yasanın onaylanacağını bildiklerini söyleyen Ekici, ‘DİSK’in ve çeşitli sendikal örgütlerin itirazları, uluslararası işçi örgütlerinin uyarıları ve veto talepleri Cumhurbaşkanlığı tarafından da kulak arkası edildi’ dedi.

Ekici, ‘Sayın Cumhurbaşkanı bir kez daha “noter” işlevini yerine getirerek; bir sosyal sınıfın başka bir sosyal sınıf üzerindeki hakimiyetini tesis etmeye yönelik içeriğe sahip bir yasayı onaylayarak Anayasa’nın ihlal edilmesine ortaklık etmiş, sınıflar ve kesimler karşısındaki tarafsızlığını koruyamamıştır.’  dedi.  İşçilere düşman yasalara boyun eğmeyeceklerini ifade etti ve ekledi: ‘Bilinmelidir ki, sermaye, hükümet ve sarı sendikalarla “kutsal ittifaklar” kurarak işçi ve emekçi kitlelerin haklarını gaspedenler, işçi sınıfını bu yasaya sığdırmayı başaramayacaklardır.’

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler