Direnen Filistin halkının yanındayız!

Dünya emekçi halklarının Filistin halkıyla dayanışması giderek güçleniyor. Emperyalist merkezler ve onların güdümündeki diğer ülke egemenleri ise açıktan İsrail’in yanında yer alarak zulmün sürmesine göz yumuyor. Dün birçok şehirde İsrail devletinin Filistin Gazze bölgesine yönelik saldırıları ve katliamı protesto edildi. İstanbul’da Emek Barış ve demokrasi güçleri, İsrail konsolosluğu önünde yaptığı basın açıklaması eylemiyle, İsrail ve […]

Dünya emekçi halklarının Filistin halkıyla dayanışması giderek güçleniyor. Emperyalist merkezler ve onların güdümündeki diğer ülke egemenleri ise açıktan İsrail’in yanında yer alarak zulmün sürmesine göz yumuyor.

Dün birçok şehirde İsrail devletinin Filistin Gazze bölgesine yönelik saldırıları ve katliamı protesto edildi.

Emek ve meslek örgütleri, Aydınlar sanatçılar, devrimci demokrat, sosyalist siyasi kurumların temsilcileri, İsrail katliamına karşı gösteriler düzenliyor.

İstanbul’da Emek Barış ve demokrasi güçleri, İsrail konsolosluğu önünde yaptığı basın açıklaması eylemiyle, İsrail ve onu destekleyen ABD, Almanya, Fransa gibi emperyalistler ve bölgedeki işbirlikçi devletler protesto edilerek kınandı.

Katliamların durdurulması ve boykot edilerek İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesi istendi. Eylemde okunan basın açıklaması metni şöyledir:

FİLİSTİN FİLİSTİNLİLERİNDİR! DİRENEN FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ!

Siyonist İsrail’in Filistin ve Filistinlilere yönelik işgal, apartheid ve katliam politikaları devam ediyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinliler, İsrail’in etnik temizlik politikaları ve zorunlu göç tehditlerine karşı direniyor. Filistin halkının haklı mücadelesini yoğun saldırılar, gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalışan İsrail işgal güçlerinin, Şeyh Cerrah’ta yaşayan Filistinlileri bölgeden çıkarmak istemesiyle başlayan çatışmalar, Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere yönelik göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanarak gerçekleştirdiği saldırı ile yeni bir boyut kazandı.

Filistin halkına yapılan haksız saldırı devam ederken İsrail işgal güçleri yaralılara yardım eden Filistin Kızılayı ekiplerine de saldırarak savaş ve insanlık suçu işlemeye devam ediyor.  Filistinlilerin dört bir yandaki eylemlerine karşı İsrail işgal güçleri asker-sivil ayrımı yapmaksızın Gazze’ye çok yoğun bir saldırısı başlatarak yanıt verdi. Kentin altyapısını hedef alan İsrail işgal güçleri, 10 Mayıs’tan bu yana havadan ve karadan sürdürdüğü bombardımanlarda 58’i çocuk, 34’ü kadın olmak üzere 197 Filistinliyi katletti. En az 1235 Filistinli de saldırılarda yaralandı.

İşgalci İsrail’in, Filistin halkına yaptığı bu saldırıların hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkeler tarafından desteklenen ve kışkırtılan bu saldırılar, 70 yılı aşkın süredir aynı taktiklerle örgütlenmiş ve bugüne değin on binlerce Filistinlinin ölümüne yol açmış, yüz binlerce Filistinli de yaralanmış, yerlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmıştır.

Filistin halkının işgale karşı verdiği bu haklı ve meşru mücadele Siyonist İsrail’in, başta ABD olmak üzere onu destekleyen emperyalizminin kaba kuvveti ile engellenemez. Geçmişte olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’te, Gazze’de Filistinli sivillere saldıran ve onları öldüren işgalci İsrail, Filistin topraklarında kendi meşruiyetini sağlayamayacaktır. Yüzlerce Filistinliyi katleden, Filistin mücadelesine destek veren herkesi hedef alan İsrail’in kural tanımaz tutumuna karşı dünya devletlerinden sadece kınama sesleri yükseldi. ABD ise İsrail’i değil; “terörist” olarak gördüğü Filistinli direniş örgütlerini kınayarak İsrail’i korurken ABD işbirlikçisi Arap rejimleri de suspus bir şekilde yaşananları sadece seyretmektedirler.

Saray-AKP iktidarı ise son gelişmelere rağmen bir yandan İsrail’le askeri, ekonomik ve siyasi işbirliğini sürdürürken diğer yandan göstermelik kınamalarla durumu idare etmeye, siyasal islamcı tabanındaki geleneksel Yahudi düşmanlığı duygusunu kullanarak da çözülen tabanını konsolide etmeye çalışıyor. AKP’nin ABD çözümü dışında bağımsız bir politika geliştiremeyeceğini biliyoruz,

”İslam İşbirliği Teşkilatı” içerisinde bulunan ve bugün AKP ile Doğu Akdeniz’de enerji, ekonomi ve askeri alanlarda müttefiklik kuran ve protokoller imzalayan Arap hükümetleri Filistin’e ait doğalgaz kaynaklarını İsrail ile birlikte Avrupa’ya pazarlayacak anlaşmalara imza atarak ihracat hattı oluşturdular.

Iktidarın ikiyüzlü politikalarına karşı halkların ve emekçilerin birleşik mücadelesi ile iktidarlara geri adım attıracağımızı biliyoruz.

Şeyh Cerrah Filistin’dir, Filistinlilerindir. Filistin toprağı Kudüs’ü, İsrail devleti ile yapılan uluslararası antlaşmalarda “İsrail’in başkenti” olarak kabul eden AKP, Filistin’i ve Filistin halkını savunamaz.

İstanbul Emek, Barış, Demokrasi Güçleri olarak Filistin halkı ile dayanışma duygularımızı ilan ediyor, uluslararası topluma da Filistin halkına yönelik zulme karşı devletlerinin savaş, işgal ve talan politikalarına karşı halkın barış ve adalet için bir adım atma çağrısında bulunuyoruz.

Filistin’i ancak Filistinlilerin kaderini paylaşan, sömürgeciliğe karşı mücadele edenler savunabilir. Filistin’in ve sömürge halklarının kurtuluşu bugün antikapitalist-antiemperyalist cepheyi büyütmekten geçmektedir. Filistin’in haklı mücadelesinin yanındayız.  Buradan bir kez daha Saray-AKP iktidarına sesleniyoruz: Türkiye ile işgalci İsrail arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel tüm ilişkilere son verilsin.

Nehirden Denize Özgür Filistin!

Siyonist İsrail yenilecek, Filistin halkı kazanacak!

Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot

17.05.2021 –  İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar