1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliği ve Didar Şensoy anması

1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliği kapsamında bugün Kadıköy’de etkinlik planlanırken, diğer bir etkinlikle de 1 Eylül 1987 de katledilen Didar Şensoy Feriköy mezarlığında  anılıyor. İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliğine katılım çağrısı yaptı. İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri platformunda emek ve meslek örgütleri, devrimci, demokratik ve sosyalist siyasi parti […]

1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliği kapsamında bugün Kadıköy’de etkinlik planlanırken, diğer bir etkinlikle de 1 Eylül 1987 de katledilen Didar Şensoy Feriköy mezarlığında  anılıyor.

İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliğine katılım çağrısı yaptı.

İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri platformunda emek ve meslek örgütleri, devrimci, demokratik ve sosyalist siyasi parti ve örgütler, kültür ve sanat kurumları, demokratik kurumlar yer alıyor. Yapılan açıklama şöyledir:

“İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşının başladığı 1 Eylül 1939 tarihinin üzerinden tam 81 yıl geçti. Ancak aradan geçen bunca yıla rağmen dünyada muktedirler savaştan, kan dökmekten, barbarlıktan vazgeçmiyorlar. Dünyayı kana bulamaya devam ediyorlar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de savaşların, darbelerin ve ekonomik krizlerin bedelini yoksul halklarımız ve emekçiler ödemeye devam ediyor.
Bizler İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri olarak bu yılki 1 Eylül Dünya Barış Gününde, “Adalet, Yaşam, Özgürlük İçin Barış” şiarıyla alanlarda olacağız. 1 Eylül Salı günü saat 18,30’da Kadıköy Beşiktaş İslelesinin önünde basın açıklaması yapacağız.
Basına ve kamu oyuna duyurulur.
İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri”

Didar Şensoy anma etkinliği yapılıyor

1 Eylül 1987 de yaşamını yitiren İnsan Hakları Derneği kurucularından ve insan hakları savaşçısı Didar Şensoy, İstanbul-Feriköy mezarlığında düzenlenecek etkinlikle anılacak. Etkinlik İHD istanbul şubesi ve Didar Şensoy mücadele arkadaşları ve yoldaşlarının katılımıyla  gerçekleştirilecek.

    

Didar Şensoy, 1986’da İnsan Hakları Derneği’nin (IHD) kurucularındandı. 12 Eylül hapishanelerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla kendisi ve tutsak yakınlarıyla İstanbul’dan Ankara’ya gitmiş; TBMM’nin önündeki eylem sırasında polis müdahalesinin sonucu 1 Eylül 1987 tarihinde şeker komasına girerek hayatını kaybetmişti.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar