“RTE Faşizmi” ifadesi hakaret değil “ağır eleştiri”

Sosyal medyada “RTE faşizmi var olduğu sürece ülkemizde demokrasiyi ve adaleti zor görürüz” şeklinde yayınlanan ifade için hakaret değil “eleştirme amacı güttüğü’ tespiti yaptı. Manisa 7. Asliye Ceza Mahkemesi “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan bir davada “RTE faşizmi” ibaresinin eleştiri niteliğinde olduğuna, Cumhurbaşkanına hakaret suçu teşkil etmeyeceğine karar verdi. “RTE faşizmi” ifadesi için ceza istemini “ağır […]

Sosyal medyada “RTE faşizmi var olduğu sürece ülkemizde demokrasiyi ve adaleti zor görürüz” şeklinde yayınlanan ifade için hakaret değil “eleştirme amacı güttüğü’ tespiti yaptı.

Manisa 7. Asliye Ceza Mahkemesi “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan bir davada “RTE faşizmi” ibaresinin eleştiri niteliğinde olduğuna, Cumhurbaşkanına hakaret suçu teşkil etmeyeceğine karar verdi.

“RTE faşizmi” ifadesi için ceza istemini “ağır eleştiri” tespitiyle reddetti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son 3 yılda yaklaşık 70 bin kişiye karşı açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” davaları devam ediyor. Manisa’da görülen hakaret davaların birinde, ‘RTE Faşizmi’ ifadesini hakaret olarak değerlendirmedi.

Mahkeme 07.01.20212 tarihli gerekçeli kararında, sosyal medya hesabından “RTE faşizmi var olduğu sürece ülkemizde demokrasiyi ve adaleti zor görürüz” şeklinde paylaşımda bulunduğu belirtilen sanıkla ilgili “Demokratik toplum düzeni içerisinde siyasiler, üst düzey bürokratlar ile kamuya mal olmuş kişilerin diğer insanlara nazaran ağır eleştirilere daha fazla katlanmak zorunda olmaları dikkate alındığında, paylaşımlar kırıcı, şok edici veya rahatsız edici olsa bile paylaşımların doğrudan katılana yönelik hakarette bulunmak kastıyla hareket etmeyip eleştirme amacı güttüğü” tespitinde bulunarak ceza istemi reddedildi.

Ancak mahkeme, sanığın yine sosyal medya hesabından “Tayyip Efendi Çiller seni kurtaramaz hırsızın hırsıza ne faydası olur” şeklinde paylaşımda bulunması ile “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun işlendiği tespitiyle hapis cezası kararı verdi. 11 ay 20 gün hapis cezası,7 bin lira adli para cezasına çevirdi. (Kaynak Cumhuriyet)

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar