1 Eylül Dünya Barış günü

1 Eylül Dünya Barış gününde demokrasi ve barış talepleri dile getirilirken, kayyum uygulamaları ve Orta Doğu coğrafyamızdaki haksız savaş politikaları reddedildi. İstanbul Kartal Meydanında demokratik katılımlarla yapılan mitingde AKP politikaları eleştirildi. 1 Eylül dolayısıyla Emekliler Dayanışma Sendikası’nın (EDS) yayınladığı açıklamayı aktarıyoruz. Bugün 1 Eylül Geçtiğimiz yüz yılın birinci yarısında Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi […]

1 Eylül Dünya Barış gününde demokrasi ve barış talepleri dile getirilirken, kayyum uygulamaları ve Orta Doğu coğrafyamızdaki haksız savaş politikaları reddedildi. İstanbul Kartal Meydanında demokratik katılımlarla yapılan mitingde AKP politikaları eleştirildi.

1 Eylül Dünya Barış gününde emek ve meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, devrimci siyasi yapılar miting düzenledi.

1 Eylül dolayısıyla Emekliler Dayanışma Sendikası’nın (EDS) yayınladığı açıklamayı aktarıyoruz.

Bugün 1 Eylül

Geçtiğimiz yüz yılın birinci yarısında Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı günü” nü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül’ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Türkiye’de ise 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiş ve bu tarihle devam ediliyor.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü’nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

Emekliler Dayanışma Sendikası olarak:

1 Eylül Dünya Barış Gününde:

“Dünyaya bir daha gelirsem,

Ne kadar tank, tüfek, silah varsa hepsini eritip;

Saz, cümbüş, zurna yapacağım…” diyen Aram Tigran’ın sözlerinin dünyanın her yerinde yaşam bulmasını diliyor halklar arasındaki savaşa hayır diyoruz.

Biz emekliler, dünün çalışanları bugünün emeklileri olarak işçi sınıfının bir parçasıyız.

Ülkede bugüne kadar üretilen tüm değer ve hizmetler, biriken sermaye bizim emeğimizin ürünüdür.

Küresel kapitalist politikaları uygulayarak; kamu emekliliğini yok eden, sosyal güvenlik hakkını sermaye biriktirme aracı olarak kullanan. Sağlık hakkını yok sayarak sağlığı ticarileştiren ve insan vücudundan para kazanarak sermaye biriktiren. Tehdit ederek korkutan, algı karmaşası yaratarak arsızca yaptıklarını inkâr eden, işçi sınıfı ve emek düşmanlığı yapanlara karşı…

Toplumun bir parçası olarak gelir adaletsizliğine, eşitsizliğe haksızlığa, ötekileştirilmeye karşı onurlu yaşam mücadelemiz sürecektir…

Yoksulluk şiddeti karşısında yok olmamak için çaresizliğimizi tüketip umudumuzu yeşertme savaşımız devam edecektir.

1 Eylül Dünya Barış Gününün halklar arasındaki savaşların anlamsız ve insanlık düşmanı olduğunun kabul edilmesine hizmet eden bir gün olmasını diliyoruz.

Emekliler Dayanışma Sendikası GMYK

 

emek.org.tr.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar