Ver.di Sendikası Yöneticileri THY İşçileriyle

Türkiye’ye 4 kişilik bir heyet ile gelen Alman Ver.di  Sendikası yöneticileri THY direnişini ziyaret etti. Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Malene Vorkers ile Ramazan Bayram 141. gününde mücadelelerini kararlılıkla sürdüren THY işçilerine, ‘yalnız değilsiniz’ mesajı verdi.

Ver.di Sendikası Yöneticileri THY işçilerini ziyaret etti

Türkiye’ye 4 kişilik bir heyet ile gelen Alman Ver.di  Sendikası yöneticileri THY direnişini ziyaret etti. Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Malene Vorkers ile Ramazan Bayram 141. gününde mücadelelerini kararlılıkla sürdüren THY işçilerine, ‘yalnız değilsiniz’ mesajı verdi.

Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin ve direnişçi işçiler Volkers ile Bayram’ı alkışlarla karşıladı. Atilay Ayçin, özellikle Avrupa’da direnişin başarıya ulaşması için destek verdiğini belirten Ver.di Sendikası’na teşekkürlerini sundu. ‘Ver.di, bizimle şu ana kadar iletişimini asla koparmamış, her aşama hakkında bilgi sahibi olmuş ve elinden geleni mutlaka yapmıştır’ diyen Ayçin, Avrupa’nın sözüne güvenilir, üyesinin caydırıcı gücü ile her zaman mücadeleci bir sendika olduğunu ifade etti.

Ayçin, sermayenin uluslararası alanda birlik içerisinde oluşuna dikkat çekti ve şunları söyledi: ‘Biz işçi sendikaları ve konfederasyonları da, uluslararası alanda işçi dayanışmasını ve hareketini örgütlü mücadelelerini bir o kadar gerekli görüyoruz. O nedenle bu ziyareti çok önemsiyoruz. Kaldı ki başbakan, iki gün önce Almanya’ya yaptığı ziyarette Almanya Havayolları Lufthansa ile Türk Hava Yolları’nın ortaklaşması konusunda bir talepte bulunmuş ve çalışma bakanına alt yapı hazırlığı için çalışmaların başlatılması talimatını vermiştir. Bu açık ortaklık işveren arasında dayanışmanın ne kadar zorunlu olduğunu gösteriyorsa, biz Lufthansa ve THY çalışanları olarak da bir o kadar da dayanışma ve birlik içerisinde olmalıyız.’

Malene Volkers konuşmasında, ‘Türkiye’ye uluslararası sendikal dayanışmayı yükseltmek için geldik. Türkiye’deki işçi arkadaşların bizlerin ve dünyadaki sendikaların dayanışmasına çok ihtiyacı var diye düşünüyoruz. Sadece işverenler değil hükümetler de küreselleşmenin gereğinin bir parçası olarak sendikalara karşı dayanışmayı yerine getirmektedir’ dedi.

Türkiye’de işverenler ve hükümetin demokrasiyi ve işçilerin haklarını ayaklar altına aldığını ifade eden Volkers ‘Buna ilk önce bizim dur dememiz lazım.’ dedi.

Bugün pek çok ülkede olduğu gibi Almanya’da da sendikaların baskı altında olduğunu söyleyen Volkers, “Zalimlere ve haksızlığa karşı direnenler eninde sonunda kazanacaktır. Sizler de haksızlığa ve zulme karşı direnerek kazanacaksınız. Yaptığınız eylem ve direniş için kimseden özür dilemenize gerek yok. Sizler Türkiye’deki direnen işçilerin sesisiniz” dedi.

Emek.org.tr

Ver.di sendikası thy işçilerini ziyaret etti

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar