Dışarıdaki Gazeteciler, Tutuklu Gazeteciler İçin Yürüdü

Gazetecilere Özgürlük Platformu, Avrupa’da ‘Gazetecilik için ayağa kalk’ günü olarak kabul edilen 5 Kasım gününde Taksim Tünel’den Meydan’a yürüdü ve basın açıklaması yaptı. Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların kaldırılması birkez daha talep edildi.

Dışarıdaki gazeteciler tutuklu gazeteciler için yürüdü 5 kasım ayağa kalk

Gazetecilere Özgürlük Platformu, Avrupa’da ‘Gazetecilik için ayağa kalk’ günü olarak kabul edilen 5 Kasım gününde Taksim Tünelden Meydana yürüdü ve basın açıklaması yaptı. Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların kaldırılması birkez daha talep edildi.

12:30’da Taksim Tünelde başlayan yürüyüş, Taksim Meydanına kadar sürdü. Yol boyunca ‘Özgür basın susturulamaz, ölüm haberi istemiyoruz, zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük’ sloganları atıldı.

Taksim Meydanına gelindiğinde Gazetecilere Özgürlük Platformu adına GÖP Dönem Başkanı ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Akabay basın açıklamasını okudu. Türkiye’de basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün ağır baskılar altında olduğunu ve 74 gazetecinin aylardır, yıllardır cezaevlerinde tutulduğunu söyleyen Akabay ‘Yürürlükte tutulan, darbe dönemlerinde, olağanüstü hal dönemlerinde uygulanan Terörle Mücadele Yasası başta olmak üzere birçok yasa ile iktidarı hedef alan en sıradan eleştiriler, uyarılar bile terör propagandası ya da terör örgütü üyesi kapsamında yorumlanmakta, cezaevleri gazetecilerle doldurulmaktadır.’ dedi.

Cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilerin, dışarıdaki gazeteci ve yayıncılar için tehdit unsuru olarak kullanıldığına dikkat çeken Akabay, “Sessiz olmazsanız siz de onlar gibi olur, cezaevlerini boylarsınız” algısı yaratılmaktadır dedi.

Ayrıca cezaevlerinde devam eden ve kritik süreçte olan açlık grevleri konusunda endileşi olduklarını vurgulayan Akabay şunları söyledi:  ‘Gazeteciler, yayıncılar olarak yıllardır ölen, öldürülen, şehit edilen vatandaşlarımızın haberlerini yapmaktan yorulduk. Bunlara bir de cezaevlerinde, açlık grevlerinde yaşamını yitirenlerin ölüm haberlerini eklemek isteniyoruz. Bu konuda hükümet yetkililerinin cezaevlerinden yükselen soruna, sese kulak vermelerini bekliyoruz.’

Yürüyüşe birçok milletvekili, sendikacı ve siyasi parti yöneticisi de destek verdi.

Emek.org.tr

Dışarıdaki gazeteciler tutuklu gazeteciler için yürüdü 5 kasım ayağa kalk

Dışarıdaki gazeteciler tutuklu gazeteciler için yürüdü 5 kasım ayağa kalk

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler