‘Kızlı-erkekli işçinin yanındayız!’

Vezneciler Kız Yurdu’nda AKP iktidarının kızlı-erkekli yurtları ayırma ve kaldırma uygulamaları nedeniyle erkek personellerin işten çıkarılması, Beyazıt Meydanı’nda öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler atılan işçinin yanında olduklarını belirtti. Öğrenciler tarafından yapılan basın açıklamasında, “Türkiye’de tüm Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında sessiz sedasız bir uygulamaya gidildi. Hiçbir yazılı dayanağı olmaksızın bakanlıktan yurt müdürlüklerine yapılan sözlü emirle […]

Vezneciler Kız Yurdu’nda AKP iktidarının kızlı-erkekli yurtları ayırma ve kaldırma uygulamaları nedeniyle erkek personellerin işten çıkarılması, Beyazıt Meydanı’nda öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler atılan işçinin yanında olduklarını belirtti.

Öğrenciler tarafından yapılan basın açıklamasında, “Türkiye’de tüm Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında sessiz sedasız bir uygulamaya gidildi. Hiçbir yazılı dayanağı olmaksızın bakanlıktan yurt müdürlüklerine yapılan sözlü emirle personellerin işine son verildi.

Kadın yurtlarındaki erkek personeller, erkek yurtlarındaki kadın personeller işlerinden edildi. Sebebi ise hükümetin son zamanlarda topluma dayattığı cinsiyetçi politikalar. Kadın ve erkeğin ortak yaşam alanlarını yok etmeye yönelik uygulamaların bir devamı olan bu durum binlerce çalışanı işsiz bırakacak. Bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Bizler biliyoruz ki kadınların ve erkeklerin toplumsal hayatın her alanında bir arada yaşaması temeldir. Toplumsal cinsiyet kalıplarına dökülerek ayrıştırılan biz kadın ve erkekler inadına bir arada ve omuz omuzayız. Bizim yurtta çalışan erkek işçilerden yana hiçbir sıkıntımız yoktur. Vezneciler Yurdu olarak işçilerin yanındayız. Çalışanların işlerine geri alınmasını talep ediyoruz” denildi. Öğrenciler sık sık “Kadınlı erkekli direniyoruz”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganları attı.

İşten atılan Biami Sevim ise dönmek istediğini belirterek, “Ansızın bize verilen haberle mağdur edildik. Sağlık güvencem için çalışıyordum. Tekrar işe geri dönmek istiyorum. Kız yurdunda erkek çalışmayacak, bayan personel çalışacakmış” dedi. Sorular üzerine 20 aydır Vezneciler Kız Yurdu’nda çalıştığını ve kadrosunun olmadığını belirten Sevim, Kız erkek ayrımı gerekçesiyle işten çıkarıldığını sözlerine ekledi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar