DHL İşçilerinden Basın Açıklaması

Performans düşüklüğü bahane edilerek işten çıkarılan TÜMTİS üyesi 11 DHL işçisi, direnişlerinin 58.gününde,Esenyurt 2.No’lu fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Performans düşüklüğü bahane edilerek işten çıkarılan TÜMTİS üyesi 11 DHL işçisi, direnişlerinin 58.gününde,Esenyurt 2.No’lu fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

TÜMTİS 1 No’lu Şube Başkanı Ersin Türkmen tarafından yapılan açıklamada DHL yönetiminin TÜMTİS üyesi işçilere dönük  yoğun bir istifa baskısı kurduğu belirtildi.  DHL yöneticilerinin işçilerle birebir görüşmeler yaparak ,sendikadan istifa etmeleri karşılığında rüşvet teklif ettiğini belirten Türkmen bu sebeple bugüne kadar 28 sendika üyesi işçinin işten çıkarıldığını söyledi. İşveren yetkililerinin  ‘’İşçilerin anayasal haklarına saygı göstereceğiz, bundan sonra sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmayacağız.’’ açıklamasının arkasında durmadığını vurguladı. Tüm bu baskı ve engellemelere rağmen işçilerin onurlu bir tutum sergilemesinin işveren tarafını başarısızlığa uğrattığını söyleyen Türkmen, ‘’ Sendikamızın, DHL yönetiminin bu işçi düşmanı tavırlarına sessiz kalmayacağı bilinmelidir. Açlık sınırının çok altında bir ücretle, her tür güvenceden yoksun ve yasal çalışma sürelerinin çok üzerinde işçi çalıştırılmasına karşı işçilerin sendikalaşma mücadelesinin önderliğini yapmaya,bu onurlu mücadeleyi kazanana kadar direnmeye devam edeceğiz.’’ dedi.

DHL işçilerinin açıklamasına 78.günündeki Hava-iş üyesi THY işçileri de  destek verdi. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar’da grev yasağı ve işten atılmalara karşı mücadelelerini sürdüren işçiler adına sözü Deniz Eralp aldı. ‘’THY yönetiminin ısmarlaması üzerine AKP tarafından çıkarılan grev yasağına gösterdiğimiz için,benimde içinde bulunduğum 305 kişi işten çıkarıldı.Ben sizlere direnişteki arkadaşlarımdan,Atatürk Havalimanı’ndan selamlar getirdim.Bugün hepbirlikte  direnişlerimize sahip çıkmak,örgütlenmek zorundayız.Birleşe birleşe kazanacağız! ‘’ dedi. 

dhl-iscileri-tumtis-esenyurt-aciklama

dhl-iscileri-tumtis-esenyurt-hdk

dhl-iscileri-tumtis-esenyurt-thy

İlgini çekebilecek diğer içerikler