Patronun Bayramlık Hediyesi: İşsizlik!

İstanbul Merter’de bulunan Texim Giyim Fabrikası’nda çalışan işçiler 6 Ağustos’tan bu yana fabrika önünde direnişte. Türk-iş’e bağlı Teksif Sendikası üyesi olan işçiler; iş yükünün fazlalılığı, çalışma saatlerinin esnekliği ve hafta sonu tatillerini kullanamadıkları

İstanbul Merter’de bulunan Texim Giyim Fabrikası’nda çalışan işçiler 6 Ağustos’tan bu yana fabrika önünde direnişte. Türk-iş’e bağlı Teksif Sendikası üyesi olan işçiler; iş yükünün fazlalılığı, çalışma saatlerinin esnekliği ve hafta sonu tatillerini kullanamadıkları için örgütlenince işlerinden oldular. Yaklaşık 3 yıl önce yine benzer talepler ile bir araya gelen ve sendikalı olan işçiler aynı süreçten geçtiklerini ve tarihte 12 saatlik çalışma sürelerini 8 saate, aldıkları 900 lira maaşı 1100 liraya çıkartarak kazandıklarını ifade ediyorlar. 

2012 Temmuz ayında iş yüklerinin %50 artmasına tepki gösteren işçilerden 36’sı bayram öncesinde işten çıkarıldı. Hakları ve çocuklarının geleceği için direnmeye devam edeceklerini belirten işçiler , direnişlerinin 19. Gününde kararlılıklarını gösterdiler.

teksim-iscileri-taksim-21-08-2012-2

teksim-iscileri-taksim-21-08-2012

İlgini çekebilecek diğer içerikler