TOZ-DER: ‘Rantçılara verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilemiyoruz’

Tozkoparan’da AKP ilçe örgütünün çirkin saldırısı! Kentsel dönüşüm projesine karşı çıkan halk derneğine yönelik AKP ilçe örgütünün pankartlı çirkin saldırısı, Tozkoparan mahalle halkının tepkisiyle sona erdirildi. Yapılan basın açıklaması eyleminde dernek üyeleri ve eyleme destek veren yurttaşlar “Rantçılara verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilemiyoruz!”dedi. İstanbul- Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesine “kentsel dönüşüm” planıyla dayatılan rant projelerini ve […]

Tozkoparan’da AKP ilçe örgütünün çirkin saldırısı!

Kentsel dönüşüm projesine karşı çıkan halk derneğine yönelik AKP ilçe örgütünün pankartlı çirkin saldırısı, Tozkoparan mahalle halkının tepkisiyle sona erdirildi. Yapılan basın açıklaması eyleminde dernek üyeleri ve eyleme destek veren yurttaşlar “Rantçılara verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilemiyoruz!”dedi.

İstanbul- Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesine “kentsel dönüşüm” planıyla dayatılan rant projelerini ve yağma politikalarını redderek mahalle haklarını savunan Tozkoparan ve M. Nesih Özmen Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği (TOZ-DER), seçimlerden birkaç gün önce AKP’ li il ve ilçe temsilcileri tarafından asılan pankartlarda hedef gösterildi.

AKP ilçe örgütü, ilk kez bu düzeyde tahammülsüzlüğünü açıktan sergileyerek halk derneği ve yöneticilerine yönelik saldırıda bulunuyor. Mahallenin değişik yerlerinde birkaç gün asılı kalan pankartlar, dernek üyelerinin ve halkın tepkisi sonucu yerel seçimden iki gün önce toplatıldı.

2009 yılından bu yana, Tozkoparan’da yıkım politikalarına karşı mahalle halkıyla dayanışma içinde olan TOZ-DER, yaptığı basın açıklamasında saldırıyı tüm Tozkoparan halkına yapılan hakaret olarak algıladıklarını belirtti.

TOZ-DER eski başkanı tarafından okunan basın açıklamasında, Tozkoparan’ın rant kapısı haline getirilmeye çalışıldığı belirtilerek, ‘Yapılan afişli ve şuursuz saldırıda sözüm ona derneğimiz depreme dayanıklı evlerin yapılmamasını engelleyen bir kurum olarak gösterilmektedir. Tozkoparan’ın birçok yerine asılan bu gerçek dışı, asılsız ve şuursuz saldırıyı kınıyor ve gerekli hukuki mücadeleyi başlatacağımızı buradan ilan ediyoruz’ dedi.

Basın açıklamasıyla mahalleye yönelik planlanan“kentsel dönüşüm” politikalarına karşı talepleri bir kez daha açıklanarak, AKP ilçe yönetiminin neden rahatsız olduğu da açıklanmış oldu.

Tozkoparan halkının 30 Mart yerel seçimler öncesi siyasi partilerden talepleri ise şöyle ifade edildi;

1-) Tozkoparan halkının ve temsilcilerinin (TOZ-DER) kentsel dönüşüm projelendirilmesi esnasında taraf kabul edilmesi,

2-) Tozkoparan’ın yaşam ve sosyal donatı (bahçe, park, spor, sağlık, kültür vb.) alanlarına dokunmayan, yok etmeyen projelerin oluşturulması,
3-) Tozkoparan halkının komşuluk ilişkilerinin yok edilmemesi,
4-) Uzun yıllar Tozkoparan’da oturan kiracıların ve esnafın kazanılmış hakların yok sayılmaması,
5-)İnsanların kentsel dönüşüm projelerindeki bilgisizliklerin ranta dönüştürülmemesi,
6-) 45-50 yıldır yaşam biçimi oluşturmuş insanların, gökdelen denen çirkin, konserve kutusu görünümlü binalara sıkıştırılmaması, Tozkoparan’ı insan yoğunluğu olarak yaşanmaz hale getirmek isteyenlere geçit verilmemesi,
7-) Tozkoparan Mahallesi’nin ve halkının, kentsel dönüşüm projeleri’ni hızlandırmak amacıyla ‘itibarsızlaştırmaya’ çalıştırılmaması,
😎 Tozkoparan halkının bütün barınma ve sosyal haklarının gözetilmesi,
9-) Tozkoparan’ın yeşilinin, ağacının, çiçeğinin, böceğinin, kentsel dönüşüme kurban edilmemesi,
10-) Nedeni ne olursa olsu (yeni ve daha büyük ev veriyoruz gibi söylemlerle) halktan para istenmemesi,
Yukarıda sıralanan taleplere karşı siyasi partilerin tavrı ise şu şekilde açıklandı;
Adalet ve Kalkınma Partisi: iadeli ve taahhütlü gönderilen talepler kendilerine ulaştığı halde hiçbir cevap verilmemiştir.
Milliyetçi Hareket Partisi: İadeli taahhütlü gönderilen talepler kendilerine ulaştığı halde hiçbir cevap verilmemiştir.
Cumhuriyet Halk Partisi: Yukarıdaki talepleri kendi talepleri olarak kabul etmiştir.
Halkların Demokratik Partisi: Yukarıdaki talepleri, kendi talepleri gibi kabul etmiştir.
Saadet Partisi: Yukarıdaki taleplerle örtüşen 2 sayfalık bir cevap vererek desteklerini belirtmiştir.
Basın açıklaması eylemi protesto alkışlarıyla sona erdirildi. 29.03.2014
emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler