Torun Rezidans inşaatında çalışan 10 işçi katledildi!

Gün geçmiyor ki yeni ölüm haberleriyle uyanmayalım. Köprüler çöküyor, baraj kapakları açılıyor, madenlerde ölümler sürüyor. Artık yaşamak adeta bir şans eseri! Her gün kadınlar devletin erkek egemen sistemi nedeniyle katlediliyor, her gün işçiler patronların cebini biraz daha doldursun diye sessizce öldürülüyor. İstanbul’un merkezinde, İstanbul’da yaşayan herkesin hemen hemen görmeden geçmediği eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine […]

Gün geçmiyor ki yeni ölüm haberleriyle uyanmayalım. Köprüler çöküyor, baraj kapakları açılıyor, madenlerde ölümler sürüyor. Artık yaşamak adeta bir şans eseri! Her gün kadınlar devletin erkek egemen sistemi nedeniyle katlediliyor, her gün işçiler patronların cebini biraz daha doldursun diye sessizce öldürülüyor.

İstanbul’un merkezinde, İstanbul’da yaşayan herkesin hemen hemen görmeden geçmediği eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılan Torun Rezidans inşaatında çalışan 10 işçi, asansörün 32. Kattan yere çakılması sonucu katledildi.

Daha önce ise Torun Rezidans’ta 19 yaşında bir işçi yine hayatını kaybetmişti.

Ulaşılan bilgilere göre işçiler asansörün bakımsız olduğunu ve ray kopması sonucu arkadaşlarının hayatını kaybettiğini söyledi.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre katliamda hayatını kaybeden işçilerin isimleri şöyle:

Bw5D_nKCIAAubGv

“Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vedat Biçer, Ferdi Kara ve Cengiz Bilgi”

Yine aynı yalan: İhmal ve kusur nerede varsa bunların üzerine gidilecek.

Yaşanan işçi katliamının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir açıklama yayınladı. Soma katliamının ardından halkın yüzüne bakamayanlar, aynı kirlilikle katliamlara yönelik açıklamaları sürdürüyorlar: İhmal ve kusur nerede varsa bunların üzerine gidilecek!

Kazanın asansörün raylı sistemden çıkması sonucu meydana geldiğini belirten Bakan Çelik, şunları söyledi: “Olayın neden, nasıl olduğu konusunda bizim de şu anda yaptığımız değerlendirmelerde elimdeki bilgi, bir yük asansörünün, katlarda özellikle ağırlıklı olarak kartonpiyer ve benzeri işleri yapan işçilerimizin malzeme taşırlarken, malzeme ile birlikte çıkarlarken, asansörün raylı sistemden çıkması neticesinde malzemelerle beraber asansör boşluğuna düşmelerinden meydana gelen son derece üzüntü verici bir tablo. Bu kazanın neden kaynaklandığı, sebeplerinin ne olduğu, bu arızanın neden kaynaklandığı konusunda tabii gerek idari gerek adli soruşturmalar devam ediyor. Teknik düzeyde bakanlığa bağlı müfettişler olay duyulur duyulmaz görevinin başına geçti ve bu olayın neden kaynaklandığını bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kısa süre içerisinde bu asansörde meydana gelen kazanın nedeninin ortaya çıkacağı umudu içerisindeyiz.”

Bw5CHbeIIAAMXLP

“Tabii ki bu inşaat alanında, özellikle bildiğiniz gibi bir mevzuat çerçevesinde iş güvenliği uzmanının, iş sağlığı uzmanının bulundurulma zorunluluğu var. Bunlar nasıl raporlandırma, nasıl değerlendirme yaptılar. Burada çalışma koşulları ile ilgili durum nedir? Konu ile ilgili savcılık zaten olayın üzerinde. Sayın Vali Mutlu’nun belirttiğine göre 8 kişi şuan da gözaltında. İhmal ve kusur nerede var ise bunların üzerine gidilecek. Temennimiz bu tür olayların bir daha yaşanmaması” diye konuştu.

Kürkçü: ‘Burası bir çalışma kampını andırıyor’

Bw5Ceo5IgAEECvq

HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel, Sırrı Süreyya Önder ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu işçi katliamının yaşandığı yere giderek bir inceleme yaptılar. Ertuğrul Kürkçü Twitter’dan şu değerlendirmelerde bulundu:

“1500 işçi temiz hava ve ışıktan yoksun kokudan girilmeyen koğuşlarda tutuluyor”

“Koğuşlar,tuvalet ve banyolar bir ahır standardının bile altında”

İnşat alanı bir çalışma kampını andırıyor”

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar