TEDBİRLER ALINMADI; SAMSUN ETİ BAKIR İŞLETMESİNDE KAPAK ÇÖKTÜ,5 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ. ÇOK SAYIDA YARALI VAR…

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Eti Bakır İşletmeleri’nde 300 ton ağırlığındaki amonyak tankı kapağının montesinin yapıldığı sırada patlama etkisiyle kapağın çökmesi sonucu 5 işçi yaşamını yitirdi, 15 işçide yaralandı. Haber alınamayan 2 işçinin de çöken kapağın altında kaldığı tahmin ediliyor

İŞ CİNAYETLERİ DURMAKSIZIN DEVAM EDİYOR!

İşçiler, sendikalar, işverenler bu kadar aciz midir? Artık “kader değildir” denilen İş Kazalarına ve İş Cinayetlerine, neden engel olunamıyor?

TEDBİRLER ALINMADI; SAMSUN ETİ BAKIR İŞLETMESİNDE KAPAK ÇÖKTÜ, 5 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ. ÇOK SAYIDA YARALI VAR…

samsun-eti-bakir

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Eti Bakır İşletmeleri’nde 300 ton ağırlığındaki amonyak tankı kapağının montesinin yapıldığı sırada patlama etkisiyle kapağın çökmesi sonucu 5 işçi yaşamını yitirdi, 15 işçide yaralandı. Haber alınamayan 2 işçinin de çöken kapağın altında kaldığı tahmin ediliyor.

İncelemelerin devam ediyor. Ancak ulaşılan bilgiler, işyerinde yeterli güvenli çalışma tedbirlerinin alınmadığını işaret etmektedir.

İnceleme yapan müfettişlerin ilk izlenimleri de ‘tedbirsizlik’ konusundadır. Olayda özellikle sorulan sorulardan biri de ‘montaj işi’ gerçekleştirildiği sırada, işçilerin kalabalık bir biçimde riskli kapak montajı işinin altında neden bulunduğu noktasındadır.

İşçilerin yaşamlarını kaybettiği ve yaralanmaların yaşandığı inşaat yerinin CENGİZ İNŞAAT firmasına ait olduğu belirtiliyor. Burada geçen ay yaşanan iş kazasında bir kamyon işçisinin hayatını kaybettiği de bilinmektedir.

Patlama haberini duyup fabrika önüne koşan ailelerden oluşan kalabalığı dağıtmak isteyen polis ile işçi yakınları arasında gerginlik yaşandı. Patlamada hayatını kaybeden işçilerin isimleri ise şöyle: Hüseyin Bayrak, Güven Demirel, Sadık Kurultay, Hüsamettin Taşsümer, Fatih Açıkel.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler