HAVA-İŞ: “DİRENİŞSE DİRENİŞ, GREVSE GREV!”

Hava limanlarında geri sayımı başlayan 15 Mayıs Grevi öncesinde Hava-İş sendikası, direnişçi işçileriyle Taksim-Galatasaray Lisesi önündeydi.

thy-taksim-eylemi-cumartesi

 

Hava limanlarında geri sayımı başlayan 15 Mayıs Grevi öncesinde Hava-İş sendikası, direnişçi işçileriyle Taksim-Galatasaray Lisesi önündeydi.

Hava-İş sendikası 348 gündür sürdürülen 305 işçinin işe dönüş amaçlı direniş eylemini Taksim-Galatasaray Lisesi önüne taşıdı. Grev öncesi son Cumartesi eylemini çok sayıda sendika, dernek, devrimci demokratik siyasi kurum ve işçiler destekledi.

Grev, Cumartesi direniş eylemi ve Taksim yasağı gibi üç olayı içeriğinde barındıran eylem, yoğun polis denetimi ve barikatı altında gerçekleştirildi. Taksim yasağına ve polis kuşatmasına karşı, emekçiler “THY işçisi yalnız değildir” ve “İşçilere değil çetelere barikat” sloganlarıyla tepkilerini gösterdi.

Eylemde konuşma yapan Hava-İş sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin hükümeti ve THY işverenini suçladı.

Haksız biçimde işten çıkarılan işçilerin mahkemelerde açılan işe iade davalarını kazanmalarına rağmen, hukuka uyulmadığını ve THY işverenin de TİS görüşmelerinde uzlaşmadan kaçtığını da vurguladı. Atilay Ayçin, 305 THY işçisinin işlerine geri dönmeden sözleşmenin imzalanmayacağını belirterek, THY’de uluslararası standartların uygulanmasını da talep etti.

Ayçin, Hükümete ve THY işverenine meydan okuyarak: “Çarşamba günü göreceğiz, tanklarla, tüfeklerle, eğitilmiş itlerinizle gelin, hiçbir personel uçmayacak” dedi.

İşçilerin ve eyleme katılanlar “Faşizme karşı omuz omuza”, Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Taksim Bizimdir Bizim Kalacak”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Ya 305 Dönecek ! Ya Şarteller İnecek!” sloganlarıyla tepkilerini ve taleplerini ortaya koydu.

Hava-İş Sendikasının 15 Mayıs 2013 grev öncesinde İstanbul/Taksim-Galatasaray Lisesi önünde düzenlediği basın açıklaması ve oturma eylemine birçok sendika temsilcisi, dernek ve siyasi grup ve partiler destek verdi. DİSK ve KESK’e bağlı sendikalardan Enerji-Sen, Birleşik Metal-İş, Dev-Sağlık İş, SES, Eğitim-Sen, gibi sendikaların başkanları, yöneticileri ve üye işçileri, TTB ve TMMOB temsilcileri, Sendikal Güç birliği sendikalarından Deri-İş, TGS,TÜMTİS, Belediye-İş, Yol-İş, Petrol-İş, Kristal-İş, yanı sıra Hey Tekstil işçileri, Bakırköy Spor ve Yaşam Köyü işçileri, Mücadele Birliği Platformu, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, UİDDER, ÖDP, Gençlik Muhalefeti, EMEP, SDP, BDSP, DİP, Kaldıraç, Emek ve Özgürlük Cephesi, HDK, EMEP,TKP, TKP 1920, DİP, Politeknik ve Genç Umut temsilcileri ve Emek.org.tr çalışanları da Galatasaray’da dayanışma için bulundu.

İki saate yakın devam eden eylem, konuşmanın yapılmasından sonra 15 Mayıs günü saat 10.00′da Atatürk Hava limanı direniş alanında yapılacak basın açıklamasına davetle sona erdi.

Emek.org.tr

thy-taksim-eylemi-cumartesi

 

thy-taksim-eylemi-cumartesi

thy-taksim-eylemi-cumartesi

İlgini çekebilecek diğer içerikler