Sami Menteş yalnız bırakılmadı

DHKP-C’ye yönelik olduğu iddiasıyla 18 Ocak’ta gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan ve aralarında Yurt gazetesi muhabiri Sami Menteş ile Tavır Dergisi Yayın Yönetmeni Gamze Keşkek’in de bulunduğu 18’i tutuklu 29 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması dün başladı. Birgün’den Pınar Baltacı’nın haberine göre Çağlayan’daki İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada avukatların, salonun küçük olduğu itirazlarını dikkate alan […]

DHKP-C’ye yönelik olduğu iddiasıyla 18 Ocak’ta gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan ve aralarında Yurt gazetesi muhabiri Sami Menteş ile Tavır Dergisi Yayın Yönetmeni Gamze Keşkek’in de bulunduğu 18’i tutuklu 29 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması dün başladı.

Birgün’den Pınar Baltacı’nın haberine göre Çağlayan’daki İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada avukatların, salonun küçük olduğu itirazlarını dikkate alan mahkeme heyeti, bugün devam edilecek celsenin büyük salonda yapılması kararı aldı. İddianamenin özetinin okumasının ardından savunmalara geçildi.

BAŞBAKAN RAHAT EDECEK

Başbakan Erdoğan’ın katıldığı Roman açılımı etkinliğinde ‘Parasız eğitim istiyoruz’ yazılı pankart açtığı için 1 yıl cezaevinde yatan ve 6 Ekim 2011 günü tahliye edilen Berna Yılmaz savunma yaptı. Yılmaz Şişli’de sokak ortasında saçından sürüklenerek gözaltına alındığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “2 buçuk yıl önce parasız eğitim pankartı açtığım için tutuklandım. 20 yaşındaydım. Ankara Üniversitesi öğrencisiydim. tutuklu olduğum sırada okuldan atıldım. 8 yıl hapis cezası aldım. Dosyam Yargıtay’da. Şimdi iddianamede yine açtığım pankart suç delili olarak koyuluyor. Mahkeme beni kaç kez yargılarsa Tayyip Erdoğan rahat edecek?”

‘SAMİ’Yİ ALMAYA GELDİK’

Duruşma başlamadan önce Sami Menteş’in gazeteci arkadaşları Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme CHP’li milletvekilleri Melda Onur, İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün ile ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş FKF ve Sami Menteş Forumu da destek verdi.

Onur, tutuklu gazeteci sayısında rekora koşulduğunu belirterek “Yeni bir rekorumuz var. En genç tutuklu gazeteci de bizde. Biz iktidarı tebrik ediyoruz. Çok acı bir tebrik bu. 262 gündür arkadaşımız içeride. Suçunun muhalif bir yayın organında çalışmak olduğunu biliyoruz” diye konuştu. Aygün ise “Şimdi cemaatin belirlediği karanlık adamlar şu güzel binalarda karanlık planlara bağlı olarak Sami gibi dünyanın en genç gazetecilerinin hayatlarını mahvetme yolunda yoğun çaba sürdürüyorlar. Karşımızdaki güç çok karanlık ve tehlikeli bir güç. Buna karşı mücadeleye etmeliyiz. Sami’yi almakla yetinemeyiz” dedi.

MUHALİF OLANLAR CEZAEVİNDE

“Sami Menteş’e özgürlük için buradayız, gazetecilere özgürlük için buradayız” diyen ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ise şunları söyledi: “Sami Menteş’lerin, Merdan Yanardağ’ların içeride olduğu bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Sami Menteş şahsında uygulanan bu tutukluluk hali bir terördür. Hükümet kendine muhalif olan herkesi cezaevine atıyor. Evet bugün buradayız, Sami Menteş ve bütün tutuklu gazetecilere özgürlük demeye geldik.”

HUKUK GARABETİ

Yurt Gazetesi editörlerinden Ahmet Meriç Şenyüz, Sami Menteş’in arkadaşları adına yaptığı açıklamada, “Bugün buraya Sami Menteş’i almaya geldik çünkü Sami 21 Ocak’tan beri 9 aydır hâkim karşısına çıkarılmadı. Yani 36 haftadır savunma hakkından yoksun. Yani tam 262 gündür hücresinde, mahkemeye çıkarılacağı günü bekliyor. Sadece bu bile Türkiye’deki hukuk garabetini anlatmaya yeter” dedi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler