‘Direniş’ temalı LGBT Onur Haftası Taksim’deki yürüyüşle başladı

24-30 Haziran tarihleri arasında 21. kez düzenlenecek olan ‘LGBT Onur Haftası’ etkinlikleri Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan on binlerce insanın yürüyüşü ile başlatıldı. ‘Direniş’ temalı Onur Haftası’nın yürüyüşü 4. kez yapılıyor. Saat 17.oo’da toplanan on binlerce LGBT bireye destek oldukça büyüktü. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Binnaz Toprak ve Melda Onur’un yanı sıra Yalan Dünya Dizisi’nde oynayan […]

24-30 Haziran tarihleri arasında 21. kez düzenlenecek olan ‘LGBT Onur Haftası’ etkinlikleri Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan on binlerce insanın yürüyüşü ile başlatıldı.

‘Direniş’ temalı Onur Haftası’nın yürüyüşü 4. kez yapılıyor. Saat 17.oo’da toplanan on binlerce LGBT bireye destek oldukça büyüktü. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Binnaz Toprak ve Melda Onur’un yanı sıra Yalan Dünya Dizisi’nde oynayan Tiyatro Oyuncusu Füsun Demirel de yürüyenler arasındaydı.

Yürüyüş öncesinde Avukat Eren Keskin bir konuşma yaptı ve ‘Sizinle birlikte bu yürüyüşte olmak benim için onurdur. Yerleşik erkek egemen sisteme karşı feministler ve eşcinseller iyi ki varlar’ dedi.

Transfobiye, homofobiye ve bifobiye karşı tek ses olan LGBT bireyler, ‘Yürüyelim ayol’ anonsunun ardından Tünel’e doğru yürüyüşe geçti. LGBT bireyler yürüyüş boyunca sık sık ‘Dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa’, ‘Susma haykır eşcinseller vardır’, ‘Transfobik devlet istemiyoruz’ sloganlarını attı. Taksim direnişine de destek verilen yürüyüşte ‘Diren Taksim eşcinseller seninle’ , ‘Diren Ankara eşcinseller seninle’ , ‘Her yer Taksim her yer direniş’ diye haykırıldı. Kürtçe ve Türkçe ‘Ekmek, adalet ve özgürlük için’ yazan pankartın arkasında yürüyen eşcinseller renkli kostümleri, çalgıları ve danslarıyla oldukça ilgi topladı.
Yürüyüş güzergahında bulunan Mango mağazası da protesto edildi. 2011 yılında trans bir kadını erkekler kabinine sokmak için zorlayan Mango’ya ‘Homofobik transfobik Mango’ sloganı ile tepki gösterildi.

Emek.org.tr lgbt-onur-yurusuyu-2lgbt-onur-yurusuyu-3

İlgini çekebilecek diğer içerikler