Polisten üniversite öğrencisine ajanlık teklifi

Van’dan Denizli Pamukkale Üniversitesi’ne okumak için gelen A.T., kayıt sırasında tanıştığı kişilerin bir süre sonra polis olduğunu öğrendi. A.T., ‘ajanlık’ dayatmasında bulunan sivil polislere ilişkin İHD’den yardım talep etti. ANF’de yer alan habere göre aslen Van’ın Çaldıran ilçesinden olan A.T., Pamukkale Üniversitesi’ni kazanarak, Denizli’ye geldi. İlk kez geldiği ilde, üniversiteye kayıt işlemlerini yaptırdığı sırada karşılaştığı […]

Van’dan Denizli Pamukkale Üniversitesi’ne okumak için gelen A.T., kayıt sırasında tanıştığı kişilerin bir süre sonra polis olduğunu öğrendi. A.T., ‘ajanlık’ dayatmasında bulunan sivil polislere ilişkin İHD’den yardım talep etti.

ANF’de yer alan habere göre aslen Van’ın Çaldıran ilçesinden olan A.T., Pamukkale Üniversitesi’ni kazanarak, Denizli’ye geldi. İlk kez geldiği ilde, üniversiteye kayıt işlemlerini yaptırdığı sırada karşılaştığı durumu İHD İzmir Şubesi’ne yaptığı başvuruda anlattı.

YARDIMCI OLMAK BAHANESİYLE YAKLAŞTILAR

A.T.’nin başvurusunda, kayıt yaptırmak için sıraya girdiği sırada yanına yaklaşan bir kişinin , ‘Sana yardımcı olmak istiyorum, uzaktan gelip kayıt yaptıran öğrencilere yardımcı oluyoruz, bizler burada görevliyiz’ dediğini aktararak, bu kişinin okuldan bir görevli olabileceğini düşündüğünü ifade etti.

KAYIT PARASI YETMEYİNCE BORÇ PARA VERDİLER

Okul kaydından sonra yurt kaydı yaptırdığını ve bu kişinin de yanında olduğunu kaydeden A.T., “Yurt kaydı için gittik. Kayıt için istenen para üzerimde yoktu, sonra kayıt yaptırmak üzere oradan ayrılmak istedim. Hemen yanıma geldiler. ‘Biz sana yardımcı olalım, sonra bakarız’ dediler. Kayıt işleri bitince ben Ankara’ya gitmek için garaja gitmek istedim. Benimle birlikte geldiler, biletimi aldılar. Üzerimde para olmadığını görünce bir miktar da para verdiler, ‘yanında bulunsun, dönüşte bakarız’ dediler. Denizli’den ayrılışımla birlikte beni bir kez aradılar. ‘Gelince bizi ara gelip garajdan alırız’ dediler. Ben ‘gerek yok’ dedim” şeklinde belirtti.

BORCUNU ÖDEMEK İSTEDİ

Denizli’ye döndükten sonra kendisini aradıkları telefonu arayarak, ‘borcunu’ ödemek istediğini kaydeden A.T., “Denizli’de olduğumu ve borcumu ödemek istediğimi söyledim. Yanıma geldiler, çay bahçesinde çay içtik. Kendilerine olan borcumu ödeyip kalkmak istedim. ‘Almayacağız, sen bize daha çok lazımsın, biz seninle görüşeceğiz. Sen bize burada olup biteni, olayları haber vereceksin’ dediler. Yakından takip edildiğimi hissettirmek için benim çeşitli yerlerde çekilen fotoğraflarımı gösterdiler. Ben onlara kimse hakkında bilgi veremeyeceğimi belirterek, borcumu ödemek istedim. ‘Sizin polis olduğunuzu yeni anlıyorum, ben sizi üniversitede görevli sanmıştım’ dedim. En son 4 Ekim’de yüz yüze görüştüm” diye ifade etti.

AJANLIK TEKLİFİNİ REDDEDİNCE TEHDİT EDİLDİ

O tarihten itibaren cep telefonuna çeşitli mesajlar gönderdiklerini, görüşme taleplerini kabul etmediğinin altını çizen A.T., “Benim kendileriyle aramda her hangi bir bağ olamayacağını söylediğimde, ‘bundan böyle başına geleceklerden sen sorumlusun, senin gözünün yaşına bakmayacağız. Hatta ailen bile bunun bedelini öder’ diye tehdit ettiler. Ben nerede olursa olsun bu şahsı tanırım. Bu şahıslar hakkında gereğinin yapılmasını istiyorum” dedi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler