KESK 19 Aralık’ta greve gidiyor!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), bir basın açıklaması yaparak emekten yana bir bütçe talebiyle eylem planını açıkladı. Plana göre taleplerin karşılanmaması halinde KESK 19 Aralık’ta greve gidiyor. Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz, Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz! başlığıyla basın açıklaması KESK Genel Başkanı Lami Özgen tarafından okundu.. AKP’nin ısrarla gündemde tuttuğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki kapsamlı değişikliklerle  tüm […]

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), bir basın açıklaması yaparak emekten yana bir bütçe talebiyle eylem planını açıkladı. Plana göre taleplerin karşılanmaması halinde KESK 19 Aralık’ta greve gidiyor.

Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz, Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz! başlığıyla basın açıklaması KESK Genel Başkanı Lami Özgen tarafından okundu.. AKP’nin ısrarla gündemde tuttuğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki kapsamlı değişikliklerle  tüm kamu emekçileri taşeron, esnek, performansa dayalı, güvencesiz ve kuralsız bir çalışmanın ucuz işgücü haline dönüştürülmek istendiğini belirten Özgen, kadın istihdam paketi, 4/C ve 2014 bütçe kanun taslağına değinerek, “Bizler, KESK olarak tüm bu saldırılara karşı koymak, hak kayıplarını önlemek ve yeni kazanımlar elde etmek için fiili ve meşru mücadeleyi yükseltmekten başka bir yolumuzun olmadığını biliyoruz. Kamu emekçileri hükümetin artan baskılarına rağmen örgütlülüğünü ve mücadelesini büyüterek, taleplerini ezilen tüm kesimlerin talepleriyle birleştirerek bu saldırılara karşı koyacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

2014 yılı bütçesine ve 2014-2015 dönemini kapsayan “toplu satış” sözleşmesine karşı “Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz, Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz” sloganıyla alanlarda olacaklarını ifade den Özgen, “Taleplerimiz karşılanmazsa 19 Aralık 2013 Perşembe günü AKP hükümetini uyarmak için GREV’de olacağız. Bütçeden hakkımızı alana dek mücadeleye devam edeceğiz. 2014 Yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacağı 10 Aralık 2013 Salı günü tüm illerde basın açıklamaları gerçekleştireceğiz. Sendikalarımız, örgütlü oldukları bakanlıkların bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceği gün eylem ve etkinlik yapacaklar” dedi.

KESK’in talepleri şöyle:

>> Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılması,

>> Herkese iş ve ücret güvencesi sağlanması,

>> Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması,

>> Maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesi,

>> Kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanması

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler