Kendilerini En Alttakiler Diye Adlandıran Almanya’daki Mültecilerin Berlin Direnişi Sürüyor

Almanya’da mültecilerin izolasyonun kaldırılması, mülteci kamplarının kapatılması, mülteciler için yalnızca Almanya’da geçerli olan ikamet zorunluluğunun kaldırılması, mültecilerin alt sınıf olarak gösterilmesinin son bulması, iltica başvurularının yıllarca sürüncemede bırakılmaması, yollarda mülteci 

berlin-en-alttakiler-multeciler-almanya-berlin-direnis-suruyor-2

Almanya’da mültecilerin izolasyonun kaldırılması, mülteci kamplarının kapatılması, mülteciler için yalnızca Almanya’da geçerli olan ikamet zorunluluğunun kaldırılması, mültecilerin alt sınıf olarak gösterilmesinin son bulması, iltica başvurularının yıllarca sürüncemede bırakılmaması, yollarda mülteci ölümlerinin son bulması, mültecilerin kapitalist-emperyalist savaş ve diktatörlük ortamlarına iade edilmesinin durdurulması talebiyle başlattıkları Würzbur’dan Berlin’e 29 günlük yürüyüşten sonra berlindeki çadırlarla işgal eylemleri sürüyor. 

Mülteciler, 8 Eylül’de başlattıkları yürüyüşlerini yollarda ve ormanlık alanlarda sürdürürken Berlin yolu üzerindeki kentlerde bulunan mülteci kamplarını da ziyaret ettiler. Yol boyunca 10 dilde üzerinde ÖZGÜRLÜK yazan pankartları ve enternasyonel, çav bella gibi marşlarıyla yürüyen mülteciler kimi zaman kendi aralarında oluşturdukları komitenin sağladığı çadırlarda kalırken kimi zamanda geçtikleri kentlerde bulunan demokratik kitle örgütlerinin, anti kapitalistlerin sağladıkları konaklama imkanlarından yararlandılar.

Direnişin örgütleyen mülteciler içerisin de yer alan Türkiyeli tek mülteci Turgay ULU, ‘Herkes bizim yapmakta olduğumuz eylemliliklerin salt mülteci sorunlarıyla ilgili olmadığını bilmelidir. Zira dünya toplumunda yaşanan her sorunun altından kapitalist sistem çıkıyor. İzolasyon, sınır ve şiddet, doğanın tahrip edilmesi, kadınların aşağılanması, savaşlar, göç ve mültecilik sorunlarının hepsinin sorumlusu kapitalist sistemin gündelik işleyiş yasalarıdır. Bizim direnişimiz de aslında kapitalist barbarlığa bir başkaldırıdır’ diyor.

Berlinde çadırlar kuran mültecilerin Almanya’da başlattığı sokak direnişi kendisini genişletmeye, yeni biçimler kazanarak ses getirmeye devam ediyor. Birbirini tetikleyen eylem biçimleri giderek daha kitlesel ve militan çıkışlarla buluşuyor. Üç gün önce yapılan ve 7 bin kişinin katıldığı büyük yürüyüşten sonra önceki gün de ülkelerine iade edilmek istenen Nijeryalılar’ın geri alınması için konsolosluk binası basılıp işgal edildi. Polis azgınca saldırdı. Konsolosluk önünde de direniş vardı.

Emek.org.tr

berlin-en-alttakiler-multeciler-almanya-berlin-direnis-suruyor-3

berlin-en-alttakiler-multeciler-almanya-berlin-direnis-suruyor-6

berlin-en-alttakiler-multeciler-almanya-berlin-direnis-suruyor-4

berlin-en-alttakiler-multeciler-almanya-berlin-direnis-suruyor-5

İlgini çekebilecek diğer içerikler