HAVA-İŞ SENDİKASI GREV KARARI ALDI

THY AO yönetimi hukuksuz biçimde işten çıkardığı 305 işçisini geri almamakta direniyor. THY AO. yönetimiyle sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde devam eden uzlaşmazlık, grev kararını getirdi.

hava-is-grev-karari

THY AO yönetimi hukuksuz biçimde işten çıkardığı 305 işçisini geri almamakta direniyor. THY AO. yönetimiyle sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde devam eden uzlaşmazlık, grev kararını getirdi. 

Hava-İş sendikası AKP hükümetinin Havacılık işkolunda getirmek istediği grev yasağına karşı gelişen direniş ve bu nedenle hukuksuz biçimde işten çıkarılan işçilerin durumu, Toplu iş sözleşmelerine damga vurmuştu.

AKP hükümeti, direniş sonucunda ve oluşan kamuoyunun da tepkisiyle, haksız biçimde getirdiği grev yasağını geri çekti. Ama bu nedenle işten çıkarılan ve çalışma hakları gasp edilen 305 emekçinin iş hakkı iade edilmedi.

Sendika, 305 kişinin tümünün işe dönüş talebinin karşılanmasında, ısrarlı bir mücadele ve kararlılık sergiledi.

Süreçte yaşananlardan da anlaşıldı ki; THY işvereni ve AKP hükümeti direnişi ezmek ve Hava-İş sendikasını bitirmek için kin ve hukuksuzluk dolu uzlaşmaz tavrı sürdürerek oyalama yöntemini seçti. Ancak bir veri olarak mahkeme kararları da gösterdi ki, işçiler direnişlerinde haklı, işveren ve hükümet haksız durumdadır.

Hava-İş sendikası işçilerin işe dönüşü ve Toplu sözleşme görüşmelerinin bütünlüklü bir yaklaşım ve çerçevede ele alınarak çözüme ulaşılmasında ısrar etmiş, grev kararını da bu nedenle bu günlere bırakmıştı. THY yönetiminin basında yarattığı sahte “çözüm havası” bizzat THY işvereninin olumsuz tavrıyla açıklık kazandı. 305 işçisinin geri dönüşünü istemeyen THY yönetimi direniş ve işçi hakları karşıtı tutumunu ısrarla sürdürerek grev kararına neden oldu.

Hava-İş sendikasının, 11.03 2013 günü sendika genel merkezinde düzenleyeceği basın açıklamasıyla grev kararını bir kez daha deklere edeceği ve grev kararının işyerine asılacağı, Yönetim Kurulu tarafından açıklanmıştır.

Konuyla ilgili olarak Hava-İş sendikası tarafından yapılan açıklama şöyledir:

“Değerli Üyelerimiz;

Sendikamızın THY A.O’daki grev kararı öncesi sağduyu ile hareket ederek yarattığı çözüm fırsatı ne yazık ki işverence değerlendirilmemiş ve sekter bir tutumla 305 işçinin işe dönüşü dahil tüm uyuşmazlıkların çözümü için görüşmelerin başlatılması teklifimizin kabul edilmediği işveren yetkililerince sendikamıza bu akşam saatlerinde sözlü olarak iletilmiştir.

Bu gelişme üzerine toplanan sendikamız yönetim kurulu daha önceden duyurduğu yarın yapacağı yönetim kurulu toplantısında herhangi bir değerlendirme gündemi kalmadığından toplantıyı iptal etmiş ve 10 Nisan 2013 tarihinde grev kararı alınmasına karar vermiştir.

Bu kapsamda sendikamız 10 Nisan 2013 tarihinde gelişmelerle ilgili ve grev kararınn nedenlerini kapsayan bilgilendirme yapmak üzere saat 11.00’de Hava-İş Genel Merkezinde basın açıklaması yaparak aynı gün grev kararını işyerlerinde ilan edecektir.

Hava-İş’in sağduyu ve iyi niyetle uzattığı uzlaşma elinin işverence değerlendirmeye gerek görülmemesi sonucu olarak sendikamız da bu tarih itibarı ile içinde 305 işçinin işe geri dönüşü olmayan hiç bir teklifi tartışmayacaktır.    Tüm üyelerimize duyurulur.” 

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler