Peru’da halk sokaklara döküldü

Peru’da yüzbinler ayakta. Peru’nun başkenti Lima’da polisle göstericiler arasında sert çatışmalar çıktı, polis 15 eylemciyi gözaltına aldı. Peru bağımsızlık gününün bir gün öncesinde sendikaların örgütlediği hükümet karşıtı eylemlerde polis halka saldırdı. Meclis binasına yürümek isteyen halkı engellemek için polis tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı. Halk, Peru Başbakan Ollanta Humala’nın isminin yazdığı bir tabutu […]

Peru’da yüzbinler ayakta. Peru’nun başkenti Lima’da polisle göstericiler arasında sert çatışmalar çıktı, polis 15 eylemciyi gözaltına aldı.

Peru bağımsızlık gününün bir gün öncesinde sendikaların örgütlediği hükümet karşıtı eylemlerde polis halka saldırdı. Meclis binasına yürümek isteyen halkı engellemek için polis tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı. Halk, Peru Başbakan Ollanta Humala’nın isminin yazdığı bir tabutu tekmeleyip ateşe verdi.

Halk Humala hükümeti’nin söz verdiği kamu sektöründe’ki reformları hayata geçirmediği ve üniversite özerkliğini sekteye uğratan girişimlerde bulunduğu için tepkili. Hükümet ise protestolar nedeniyle 10 devlet pozisyonu için yapacağı toplantıları ertelemek zorunda kaldı.

RT’ye konuşan bir eylemci ‘’İnisiyatifler, sendikalar ve gençlik Humala hükümetinin polisine karşı tepkimizi gösteriyor. Humala Hükümeti birçok şeyi değiştireceklerinin ve reformlar yapacaklarının sözünü vermişlerdi ama iki yıl içerisinde tek yaptıkları şey bunları yapmamak oldu’’ dedi.

Ayrıca Humala iktidara geldiği günden bu yana öğrencisinden, sağlık çalışanlarına toplumun her kesiminin protestolarıyla karşılaşıyor. Humala, bugün %33 destekle en düşük zamanını yaşıyor.

İlgini çekebilecek diğer içerikler