Feniş işçisi için fabrika önünde eyleme!

Çalıştığı inşaatın 5′inci katından düşerek yaşamını yitiren Feniş işçisi Nizameddin Önelge için 9 Şubat’ta Şişli Merkez Mahallesi Forumu, Tatavla Dayanışması, Maçka Forumu ve Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi temsilcileri, 12.00′da Feniş işçileri ile dayanışmak için Gebze’ye fabrikaya gidecek. Gebze’de bulunan Feniş Alüminyum’un patronu Sedat Aloğlu iflas gerekçesiyle […]

1212312Çalıştığı inşaatın 5′inci katından düşerek yaşamını yitiren Feniş işçisi Nizameddin Önelge için 9 Şubat’ta Şişli Merkez Mahallesi Forumu, Tatavla Dayanışması, Maçka Forumu ve Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi temsilcileri, 12.00′da Feniş işçileri ile dayanışmak için Gebze’ye fabrikaya gidecek.

Gebze’de bulunan Feniş Alüminyum’un patronu Sedat Aloğlu iflas gerekçesiyle Eylül ayında üretimi durdurdu ve işçilerin hakkını ödemedi. Bunun üzerine direnişe geçen yüzlerce işçi eylemlerini Taksim, Şişli, TÜSİAD’ın önü, Beyazıt, Ankara ve patronun evinin bulunduğu Ulus’a kadar taşıdı. İşçiler fabrikayı bir işçi okuluna çevirdi. Bu süreçte evine ekmek götürmek için günlük 50 TL karşılığında inşaatta çalışmak zorunda kalan direnişçi işçi Nizameddin Önelge çalıştığı inşaatın 5′inci katından düşerek yaşamını yitirmişti.

İlgini çekebilecek diğer içerikler