DİSK, Cumhurbaşkanı Gül’den “Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi” Yasa Tasarısı İçin Veto Talep Etti

DİSK Genel Başkanı Erol Dikici ve Aralarında DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun da bulunduğu DİSK Yönetim Kurulu üyelerinden bir heyetle, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti.

DİSK Cumhurbaşkanı Gülden Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasasına Veto Talep Etti

DİSK Genel Başkanı Erol Dikici ve Aralarında DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun da bulunduğu DİSK Yönetim Kurulu üyelerinden bir heyetle, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Görüşmede yasa ile ilgili kaygılarını ve taleplerini dile getiren, DİSK heyeti ayrıca bir mektup ile de görüşlerini ve önerilerini cumhurbaşkanı Gül’e iletti.

Heyet adına açıklama yapan Genel Sekreter A. Serdaroğlu, tasanın uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’daki  90. Maddesine aykırı olduğunu Cumhurbaşkanına ilettiklerini açıklayarak: “İLO normlarına ve uluslararası standartlara uyulmasını istediklerini”  ve ITUC, ETUC ve İLO’nun kendilerine gönderdikleri mektuplarda da itirazlarını dile getirdiklerini söyledik” diyen A.Serdaroğlu açıklamasında şunları ekledi: “Cumhurbaşkanı ‘itiraz noktalarını değerlendireceğini’ söyledi. ‘Anayasaya aykırılık içeren şeyler varsa tekrar gözden geçirilmesini isteriz. Çalışma Bakanı ile tekrar görüşeceğim. Acele etmeyeceğim. Anayasaya aykırılık durumuna göre yeniden değerlendirilmesini, görüşülmesini talep edebilirim’ dedi” 

DİSK heyetinin Cumhurbaşkanı A. Gül’e verdiği mektupta yasadaki birçok konuyu, madde madde tartışarak veto edilmesini istediği belirtiliyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler