Direndik Kazandık Sıra İşe Dönüşte

Her cumartesi 14.00 ile 15.00 arası THY Taksim Satış Ofisi önünde oturma eylemi gerçekleştiren Hava-iş üyeleri, grev haklarını geri aldıklarının ikinci günü yine eylemdeydi. Grev hakkını iadesi ve işten çıkarılan 305 işçi için 144 gündür devam eden direniş ilk meyvesini toplamış ve grev yasağı kaldırılmıştı.

direndik-kazandik-thy-oturma-eylemi-20-10-2012-2

Her cumartesi 14.00 ile 15.00 arası THY Taksim Satış Ofisi önünde oturma eylemi gerçekleştiren Hava-iş üyeleri, grev haklarını geri aldıklarının ikinci günü yine eylemdeydi. Grev hakkını iadesi ve işten çıkarılan 305 işçi için 144 gündür devam eden direniş ilk meyvesini toplamış ve grev yasağı kaldırılmıştı. ‘’Direndik, kazandık şimdi sıra işe dönüş mücadelesinde’’ diyen işçiler, ‘’Haklıydık kazandık, işten haksız yere çıkarıldık bunu da kazanacağız’’ mesajı verdi.

THY Taksim Satış Ofisi önündeki oturma eylemine yine coşku ve kararlılık hakimdi. Grev hakkı sevincini yaşadıkları görülen işçiler marşlarla, halaylarla mutluluklarını paylaştılar.

Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptığı konuşmada grev hakkını geri aldıkları süreci  değerlendirdi  ve ‘’ 144 gün önce bir laf ettik. Biz bir yola çıktık bunun dönüşü yok. Biz haklıyız, biz kazanacağız demiştik. Adım adım kazanıyoruz. Tarih azimle, inançla kavga edenlere hep kazanmayı göstermiştir. Grev hakkımızı aldık. Bu başarı, her türlü baskı ve tehdide rağmen Atatürk Havalimanı önünde direnen arkadaşlarındır.’’ dedi.

Direnişteki işçiler adına açıklamayı ise Doğa Mutluer yaptı. Grev yasağının kendiliğinden bir süreç sonrası kaldırılmadığını ifade eden Mutluer, THY işçilerinin 144 gündür onurla ve kararlılıkla süren örnek mücadelesinin zafere giden yolun ilk anahtarı olduğu mesajını verdi. Ulusal ve uluslararası alanda verilen yoğun mücadelenin AKP milletvekillerinin utanç sebebi olduğunu söyleyen Mutluer, komisyon ve genel kurul çalışmalarında grev yasağının kaldırılması hususunda emeği geçen CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Musa Çam’a, Avrupa Parlamentosu’nda bu konuya değinen BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’ye teşekkürlerini ilettiler.

Mutluer, AKP milletvekili Metin Külünk’ün THY A.O işvereni isteğince meclise sunduğu grev yasağı teklifini hatırlattı ve şunları söyledi.  ‘’ Grev yasağı yasa teklifini THY A.O yönetimi istedi diye gündeme getiren ve yasalaştıran AKP milletvekilleri ile THY yönetim kurulu başkanı kamuoyundan ve işçilerden özür dilemeli, grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkarılan 305 işçi işe geri alınmalıdır.’’

Oturma eylemine Cumartesi Anneleri, Gazeteci-yazar Atilla Özsever, Petrol-iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Belediye-iş yöneticileri, DDSB( Devrimci Demokratik  Sendikal Birlik), DİP, TKP, Dersim Meseyolu Köyü Dayanışma Derneği,  TKP-1920, İKD, Mücadele Birliği, EDP ve direnişteki HEY TEKSTİL işçileri de destek verdi.

Emek.org.tr

direndik-kazandik-thy-oturma-eylemi-20-10-2012-3

direndik-kazandik-thy-oturma-eylemi-20-10-2012-4

direndik-kazandik-thy-oturma-eylemi-20-10-2012-5

direndik-kazandik-thy-oturma-eylemi-20-10-2012-6

direndik-kazandik-thy-oturma-eylemi-20-10-2012-7

direndik-kazandik-thy-oturma-eylemi-20-10-2012-8

İlgini çekebilecek diğer içerikler