Devrimci kurumlardan 24 Haziran seçiminde HDP ve Demirtaş’a destek

Devrimci, demokrat ve sosyalist örgütler, dün Taksim’de yaptıkları basın toplantısında, 24 Haziran seçiminde HDP ve Demirtaş’a destek vereceklerini ve dayanışma içerisinde olduklarını açıkladı. AKP ve MHP ittifakı, CHP, SP, İYİ parti ve DP nin oluşturduğu Millet ittifakından sonra, devrimci demokrat ve sosyalist parti ve kurumlar HDP’yi destekleme amacıyla demokrasi birliği oluşturdu. Dün gerçekleşen basın toplantısıyla […]

Devrimci, demokrat ve sosyalist örgütler, dün Taksim’de yaptıkları basın toplantısında, 24 Haziran seçiminde HDP ve Demirtaş’a destek vereceklerini ve dayanışma içerisinde olduklarını açıkladı.

AKP ve MHP ittifakı, CHP, SP, İYİ parti ve DP nin oluşturduğu Millet ittifakından sonra, devrimci demokrat ve sosyalist parti ve kurumlar HDP’yi destekleme amacıyla demokrasi birliği oluşturdu.

Dün gerçekleşen basın toplantısıyla deklere edilen güç birliğine yönelik açıklamalar yapıldı.

GÜZEL GÜNLER İÇİN OYLAR HDP’YE VE DEMİRTAŞ’A

HDK Yürütme Kurulu Üyesi Sedat Şenoğlu, HDP ve Demirtaş’ı destekleyenlerin bir araya geldiğini belirterek, “Zor süreç ama büyük bir çıkışın, değişimin de önündeyiz” dedi. Kurumlar adına yapılan açıklamalarda HDP ve Demirtaş’a destek verildiği, emekçilerin kurtuluşu ve demokrasi için artık AKP’nin iktidardan uzaklaştırılması gerektiği ifade edildi.

Halkların Demokratik Partisi Genel Başkanı Sezai Temelli yaptığı konuşmada:

“Yoksullukla, yolsuzlukla ve yasaklarla mücadele içerisindeyiz. OHAL daha sistematik hale geldi. Sermayenin çıkarlarına bundan daha fazla hizmet edecek iktidar gelmedi. Çiftçiler, esnaf, öğrenciler, işçiler, emekliler yoksulluk girdabında.

Herkes yolsuzluk ekonomisine bulaştırıldı. Bu bulaştırılmalar sonucunda bu baskıcı iktidarın emek ve doğa talanını görmekteyiz. Çeşitli inanç farklılıklarını karşı karşıya getirdiler. Düşük ve yüksek yoğunluklu savaş ile bu ülke bu iktidar eliyle işte bu noktaya getirildi. Bizleri yan yana getiren mücadele azmimizdir. Newroz’da, 1 Mayıs’ta kadınlar yan yana geldiği gibi bugün de yan yanadır.

24 Haziran hepimiz için bir başlangıç olacak. Bizler “yeni yaşam manifestosu”yla toplumu yan yana getirdik. Artık yetmez, vesayetçi sistemden kurtulma zamandır, artık birlikte mücadele etmeliyiz. Bu enkazı kaldırmanın yolu birlikte yürümekten geçiyor. Demokrasinin ve barışın önünde oluşturulan barajı yıkmak zorundayız. Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye. Yolumuz açık olsun…” dedi.

Partiler ve kurumlar adına temsilcilerin yaptıkları konuşmalarda demokrasi, barış, eşitlik ve özgürlük mücadelesi kapsamında AKP iktidarına karşı güç birliği yaparak, seçim sürecinde birlikte mücadele edecekleri vurgusu yapıldı. Emek, demokrasi ve sosyalizm güçlerinin HDP ile birlikte mücadele ve ortak tavır geliştirilmesinin ezilen emekçi halkların kurtuluş mücadelesinde çok önemli bir işlevi olduğu da ifade edilerek, katılımcı kurumların kararlılıkları belirtildi.

Basın toplantısına 24 Haziran seçimleri için deklere edilen demokratik güç birliğinde yer alan HDP bileşeni parti ve kurumlar, HDK, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Halkevleri, KÖZ, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Kaldıraç, Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Bir Adım Daha İnisiyatifi, Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Partizan temsilcileri katıldı.

Basın toplantısında SYKP, Emekçi Hareket Partisi, SODAP, Devrimci Parti temsilcileri ve İstanbul’dan seçime katılacak olan bazı milletvekili adayları da yer aldı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar