DEMİRYOLU İŞÇİLERİ GREVDE

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası ve Kamu-Sen’e bağlı Türk Ulaşım Sendikası emekçileri demir yollarının sertbestleşmesi adı altında yürütülen özelleştirme projesine karşı 16 Nisan’da greve çıktı. Mecliste görüşülen Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi kanun tasarısını protesto eden emekçiler ülkenin dört bir yanında eylemdeydi.

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası ve Kamu-Sen’e bağlı Türk Ulaşım Sendikası emekçileri demir yollarının serbestleşmesi adı altında yürütülen özelleştirme projesine karşı 16 Nisan’da greve çıktı. Mecliste görüşülen Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi kanun tasarısını protesto eden emekçiler ülkenin dört bir yanında eylemdeydi.

Ülkenin dört bir yanından seslerini duyurmaya çalışan demiryolu emekçileri Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi kanun tasarısıyla güvencesiz, esnek ve kayıt dışı çalışma koşullarının yaratılmaya çalışıldığını vurguladı. Emekçiler, taşeronlaştırma’nın işkollarında hızla yayılmasına ve yasalar ile desteklenmesine de karşı çıktı.İlk açıklama İstanbul’da yapılırken, Ankara Garı önünde meclise seslerini duyurmaya çalışan emekçiler adına BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol,”Bu tasarının serbestleştirme olduğunu söylüyorlar. Bu tasarı özelleştirmedir. Bir an önce bu tasarı geri çekilsin” dedi.

Adana ve Mersin’de ise yük trenleri kalkmazken, Eskişehir, Diyarbakır, Malatya, Sivas ve Batman’da trenler gecikmeli bir şekilde çalıştı. Grev halayları ve ıslıklar eşliğinde başlayan eylem çeşitli sendika, parti ve kurum temsilcilerinin konuşmalarıyla devam etti.

Memur-Sen ise günler öncesinden grevin başarısızlığa uğraması için çalışmış ve üyelerinin nöbet saatlerini değiştirmişti.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler